Olej z orzechów laskowych nierafinowany, 250 ml
- Olej z prażonych orzechów laskowych
- Nierafinowany
- Doskonały do potraw na zimno: sałatek i deserów
- Delikatny smak i orzechowy aromat
Olej z orzechów laskowych
Nierafinowany | Objętość netto: 250 ml
DOSKONAŁY DO POTRAW NA ZIMNO
Olej powstaje z wysokiej jakości orzechów laskowych. Charakteryzuje się wyjątkowym, delikatnym smakiem i subtelnym orzechowym aromatem. Jest idealnym dodatkiem do surówek, sałatek, lodów, ryżu i deserów owocowych oraz czekoladowych, nadając im lekko orzechową nutę.
Olej z orzechów laskowych – źródło tłuszczów nienasyconych
Olej z orzechów laskowych charakteryzuje się wysoką zawartością tłuszczów nienasyconych, w tym tłuszczów jednonienasyconych. Zastępowanie w diecie tłuszczów nasyconych tłuszczami nienasyconymi pomaga w utrzymaniu prawidłowego poziomu cholesterolu we krwi (jedno- i wielonienasycone kwasy tłuszczowe są tłuszczami nienasyconymi). Utrzymanie prawidłowego stanu zdrowia wymaga zrównoważonego odżywiania i prowadzenia zdrowego trybu życia.
Na oleju z orzechów laskowych nierafinowanym nie należy podgrzewać ani smażyć potraw.
Składniki:
Nierafinowany olej z prażonych orzechów laskowych.
Wartość odżywcza w 100 ml:
- Wartość energetyczna (energia) – 3374 kJ/821 kcal
- Tłuszcz, w tym: – 91,7 g
- kwasy tłuszczowe nasycone – 8,7 g
- kwasy tłuszczowe jednonienasycone – 72 g
- kwasy tłuszczowe wielonienasycone – 11 g
- Węglowodany, w tym: – 0 g
- cukier – 0 g
- Białko – 0 g
- Sól – 0 g
- Omega-6 (kwas linolowy) – 10 g
- Omega-9 (kwas oleinowy) – 70 g
UWAGA! Może wytrącić się naturalny osad.
Przechowywanie: Przechowywać w temperaturze pokojowej.
Skarbnica zdrowia ukryta w oleju z orzechów laskowych
Szeroka oferta olejów roślinnych sprawia, że możemy dziś wybierać spośród wielu tłuszczy o dobroczynnym dla ludzkiego organizmu działaniu. Szczególną uwagę przykuwają produkty niskoprzetworzone, ponieważ od lat głośno mówi się o ich wartościach odżywczych. Nie brakuje wśród nich tłuszczy na co dzień powszechnie wykorzystywanych, jak i tych mniej znanych, ale wcale nie mniej cennych. Jednym z nich jest wykazujący szereg cennych dla człowieka właściwości olej z orzechów laskowych.
Olej z owoców leszczyny jest i smaczny i zdrowy. Nie powinno zatem dziwić, że osoby, które wykazują szczególne zainteresowanie zdrowym odżywianiem i zwracają dużą uwagę na to, co ląduje na ich talerzu, wybierają go pośród wielu innych dostępnych na rynku. O tym, że mają rację, nietrudno przekonać się, biorąc pod uwagę jego wartościowy skład.
Olej z orzechów laskowych właściwości i skład
Olej pozyskiwany z owoców leszczyny charakteryzuje się subtelnym aromatem oraz delikatnym smakiem. Stanowi doskonałą alternatywę dla każdego, kto doceni w potrawach orzechową nutę. A ponieważ jest tłuszczem niezwykle łagodnym dla układu pokarmowego, nie szkodzi osobom, które cierpią z jego strony na różne dolegliwości, np. walczą z wrzodami żołądka. Warto jednak pamiętać, że jego zastosowanie nie ogranicza się do sztuki kulinarnej i jest znacznie szersze. Olej z orzechów laskowych wykorzystuje się również w aromaterapii oraz kosmetyce. Aby w pełni docenić jego właściwości, warto zwrócić uwagę na skład tego produktu.
Olej z orzechów laskowych charakteryzuje się wysokim stężeniem jednonienasyconych kwasów tłuszczowych (ok. 46%), w tym kwasu oleinowego oraz niewielką zawartością nasyconych kwasów tłuszczowych (ok. 4,5%). Ponadto zawiera w swoim składzie wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-6, w tym kwas linolowy i niewielką ilość kwasów omega-3. O wartościach odżywczych tego tłuszczu świadczy ilość kwasów nienasyconych, których jest zdecydowanie więcej od nasyconych. Poza wymienionym wyżej kwasem oleinowym oraz linolowym znajdziemy w nim również kwasy: linolenowy, gadoleinowy i inne. Najliczniejszą grupę stanowią kwasy omega-9, w tym wspomniany wyżej kwas oleinowy, który wpływa korzystnie na układ sercowo-naczyniowy oraz cholesterol, obniżając poziom frakcji LDL („zły” cholesterol), a podwyższając HDL („dobry” cholesterol). To jednak niejedyne zalety tego tłuszczu.
Olej z orzechów laskowych zawiera też szereg istotnych dla ludzkiego organizmu minerałów, w tym żelazo, wapń, cynk, sód, magnez, selen, potas, oraz fosfor i kobalt, a także witaminy z grupy B oraz witaminę A, C, E i K, co pozwala na uzupełnianie ewentualnych niedoborów oraz dbanie o zdrowie i dobre samopoczucie. Warto w tym miejscu nadmienić, że witamina E nazywana jest witaminą młodości i płodności, witamina A pomaga dbać o prawidłowe widzenie, a obie powyższe razem z witaminą C są ważnymi przeciwutleniaczami, które chronią komórki przed stresem oksydacyjnym, a co za tym idzie, obniżają ryzyko zachorowania na nowotwory.
Nierafinowany olej z orzechów laskowych
Odżywcze właściwości produkowanych olejów roślinnych zapewnia odpowiedni proces produkcji. Nierafinowany olej z orzechów laskowych powstaje bez podgrzewania. Pozwala to na zachowanie zawartych w nim wartościowych związków, co ma istotne znaczenie dla osób, którym zależy na jego korzystnym oddziaływaniu na ludzki organizm. Ponieważ jest to olej wrażliwy na wysokie temperatury (podczas podgrzewania dochodzi do utleniania kwasów tłuszczowych), nie nadaje się do pieczenia, gotowania ani smażenia. Powinien być użytkowany wyłącznie na zimno. Jego podgrzewanie powyżej temperatury 35- 40oC pozbawia go wartościowego składu i wpływa niekorzystnie na jego smak.
Olej z orzechów laskowych zastosowanie
O sposobach wykorzystania oleju z owoców leszczyny długo można by opowiadać. Dzięki swoim dobroczynnym właściwościom olej z orzechów laskowych znajduje zastosowanie zarówno w kuchni podczas przygotowywania zdrowych i smacznych posiłków, jak i w kosmetyce. W kulinariach sprawdza się do dań serwowanych na zimno. Może być dodawany do sałatek, surówek, dressingów, ryżu, pieczywa, sosów, gotowanych warzyw, twarogów, a także do lodów i deserów.
W medycynie naturalnej znajdziemy też informacje o korzystnym działaniu tego oleju przy stosowaniu zewnętrznym w trakcie przeziębienia. Wspomagająco w procesie leczenia stosuje się wtedy nacieranie pleców i klatki piersiowej.
Olej z orzechów laskowych znajduje zastosowanie również w aromaterapii. Wykorzystywany jest przez masażystów, którzy doceniają jego właściwości rozgrzewające, relaksujące i odprężające. Jego atutem jest też korzystny wpływ na kondycję skóry, zwłaszcza jeśli ta jest narażona na działanie wiatru oraz niskich temperatur. Jego stosowanie do masażów sprzyja regeneracji naskórka, a także jego odżywieniu i nawilżeniu. Ponieważ jest to olej suchy, doskonale wchłania się w skórę, nie pozostawiając na niej tłustej warstwy. Co więcej, olej z orzechów laskowych znajduje zastosowanie do wyrobu kosmetyków DIY. Z jego pomocą można samodzielnie przygotować odżywcze kremy i balsamy. Można go stosować nie tylko do pielęgnacji cery i skóry całego ciała, ale również do pielęgnacji włosów. Olej z orzechów laskowych wpływa na ich odżywienie oraz wzmacnia cebulki i redukuje wypadanie włosów. Jego regularne stosowanie sprzyja również zagęszczeniu brwi oraz rzęs.
Dobroczynne właściwości, jakie wykazuje olej z orzechów laskowych, sprawiają, że jest tłuszczem stanowiącym doskonałą alternatywę dla innych olejów roślinnych.