DARMOWA DOSTAWA OD 99 ZŁ

Darmowa dostawa od 99,00 zł
SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Witaminy i minerały

( ilość produktów: 110 )

Preparaty zawierające witaminy i minerały pozwalają na uzupełnienie składników niezbędnych dla pokrycia potrzeb odżywczych naszego organizmu. Tradycyjna dieta jest często niewystarczająca by dostarczyć właściwych ilości witamin i minerałów. Preparaty zamieszczone w tej kategorii chronią nas przed skutkami ewentualnych niedoborów pokarmowych, a także wspomagają nasz organizm w walce o lepsze zdrowie, kondycją, a nawet urodę. Warto wiedzieć, że witaminy są substancjami egzogennymi, które są niezbędne do funkcjonowania organizmu a jednocześnie muszą być podawane z zewnątrz, gdyż organizm nie jest w stanie ich sam wyprodukować. Brak lub niedobór witamin oraz minerałów, ale też ich nadmiar, mogą prowadzić do pogorszenia samopoczucia lub poważniejszych schorzeń.

Dla prawidłowego funkcjonowania organizmu konieczne jest dostarczanie odpowiednich składników odżywczych. Istotne są nie tylko białka, lipidy oraz węglowodany, ale również witaminy i minerały, które biorą udział w wielu ważnych biologicznych procesach. Warunkują liczne przemiany biochemiczne, regulują pracę wielu enzymów i wpływają na przebieg procesów metabolicznych. Dla zapewnienia odpowiedniej ilości witamin i minerałów ważna jest odpowiednio zbilansowana, zdrowa dieta. W przypadku niedoborów może zachodzić konieczność suplementacji. Stosuje się wtedy preparaty zawierające jeden lub kilka składników albo cały zestaw witamin i minerałów.

Dla zachowania zdrowia i dobrego samopoczucia istotne jest nie tylko dostarczanie witamin i minerałów, ale również ich dobre przyswajanie przez organizm. W przypadku niskiej przyswajalności może się zdarzyć, że niedobory powstaną pomimo odpowiedniej podaży wszystkich składników. Na deficyty w organizmie wpływają też niektóre jednostki chorobowe. Na przykład u osób chorych na celiakie występuje zwiększone ryzyko niedoborów witaminy E, a na występowanie niedoborów selenu zdecydowanie bardziej od ludzi zdrowych narażone są osoby chorujące na mukowiscydozę oraz fenyloketonurię.

Deficyty witamin i minerałów w organizmie człowieka mogą prowadzić do szeregu groźnych konsekwencji zdrowotnych. Na przykład utrzymujący się przez dłuższy czas deficyt witaminy D w organizmie może prowadzić do rozwoju chorób autoimmunologicznych albo sercowo-naczyniowych. Sprzyja też rozwojowi infekcji. Co więcej, może prowadzić do krzywicy u dzieci i osteoporozy u osób starszych. Jej niedobór u kobiet ciężarnych może być przyczyną cukrzycy ciążowej i przedwczesnego porodu.

Witamina D odpowiada w organizmie człowieka za utrzymanie wapnia i fosforu na odpowiednim poziomie. Wpływa również na stan kości oraz ich prawidłowy rozwój. Oddziałuje na układ immunologiczny, pobudzając komórki odpornościowe do wytwarzania przeciwciał oraz obniża ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych i autoimmunologicznych.

Witamina D wytwarzana jest w organizmie człowieka pod wpływem światła słonecznego. W okresie letnim dla zsyntetyzowania ilości, która pokryje dobowe zapotrzebowanie, wystarczy przebywać na słońcu przez ok. 15 minut w godzinach od 10 do 15. Konieczne jest przy tym odsłonięcie ok. 20% powierzchni ciała. Poza sezonem letnim uzyskanie takiej ilości witaminy D jest już znacznie trudniejsze, dlatego konieczna może być suplementacja.

Niedobory mogą dotyczyć nie tylko witamin, ale również minerałów, także tych, które u zdrowego człowieka występują w ilościach śladowych. Przykładem jest cynk i chrom. Cynk ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Reguluje pracę ponad 200 różnych enzymów w ludzkim organizmie. Wpływa na stan kości oraz na kondycję skóry, włosów i paznokci. Chroni komórki przed stresem oksydacyjnym i wpływa na funkcjonowanie układu immunologicznego. Jego deficyt może zwiększać ryzyko infekcji, powoduje pogorszenie pamięci, wywołuje uczucie znużenia oraz szereg innych mniej lub bardziej groźnych skutków zdrowotnych. Z kolei chrom wpływa na metabolizm białek, tłuszczów i węglowodanów. Podobnie jak cynk ma duże znaczenie dla układu immunologicznego i uczestniczy w procesach antyoksydacyjnych. Jest katalizatorem wielu reakcji zachodzących w organizmie człowieka. Deficyt chromu może mieć poważne konsekwencje. Prowadzi do zaburzeń metabolizmu insuliny oraz zmniejszenia tolerancji glukozy. Zwiększa też ryzyko miażdżycy i chorób sercowo-naczyniowych.

Należy pamiętać, że poza niedoborem groźny może być też nadmiar witamin i mikroelementów. Dlatego tak ważne jest zachowanie witamin i minerałów w stanie równowagi. Pomaga w tym zdrowa i odpowiednio zbilansowana dieta, a w razie konieczności rozsądna suplementacja.

pixel