Soki z Brzozy
( ilość produktów: 14 )Brzoza (Betula) to charakterystyczne drzewo z cienką, białą korą, które powszechnie występuje w Polsce. Nie każdy wie, że brzozy były jednymi z pierwszych drzew, które zadomowiły się w czasach prehistorycznych na terenach polodowcowych – drzewa te dość szybko rosną, a przy tym są odporne na choroby i ataki owadów.
Oprócz walorów estetycznych brzoza wyróżnia się także właściwościami zdrowotnymi, gdyż z jej pnia i gałęzi wytwarza się cenny sok brzozowy. Ten produkt był znany już w czasach paleolitycznych, a jego staropolska nazwa to oskoła lub bzowina – na całej Słowiańszczyźnie był stosowany jako napój chłodzący i leczniczy. Sok z brzozy otrzymuje się poprzez dość głębokie (do 4 cm) nacięcie pnia lub gałęzi brzozy. Ten cenny napój pozyskuje się wczesną wiosną, a z jednego drzewa można otrzymać od 5 do 15 litrów soku.
Soki z brzozy są zdrowe i orzeźwiające. Dużą popularnością cieszą się warianty smakowe, na przykład z dodatkiem mięty, naparu z dzikiej róży, soku z jabłek czy soku z granatu. Najlepiej wybierać soki z brzozy bez dodatku cukru – są to niskokaloryczne produkty zawierające 5-15 kcal w 100 ml (w zależności od wariantu smakowego).
Sok brzozowy bez dodatków jest bezbarwny, a jego smak i konsystencja przypominają wodę. Znajdziemy w nim aminokwasy (m.in. walina, izoleucyna, kwas glutaminowy, kwas asparaginowy), wapń, żelazo, magnez, potas, fosfor, enzymy, białka, przeciwutleniacze, kwas betulinowy, betulinę, witaminy C i z grupy B oraz naturalnie występujące cukry. Zawartość tych składników ma korzystny wpływ na pracę organizmu, a sok brzozowy sprawdza się w profilaktyce wielu schorzeń.
Jak stosować sok z brzozy?
Ze względu na korzystny wpływ na pracę układu immunologicznego, sok z brzozy jest szczególnie polecany w okresie jesienno-zimowym i w okresie przesilenia wiosennego.
Najważniejsze właściwości soku z brzozy:
- łagodzenie bólów reumatycznych,
- wsparcie układu odpornościowego,
- działanie przeciwgorączkowe i przeciwbólowe,
- działanie moczopędne i oczyszczające,
- łagodzenie objawów związanych z nieżytem i wrzodami żołądka,
- wsparcie pracy wątroby,
- regulacja hipercholesterolemii i hiperurykemii,
- wsparcie w walce z nadmierną potliwością (szczególnie stóp),
- wsparcie w pielęgnacji włosów i skóry.
Soki z brzozy znajdziemy najczęściej w szklanych butelkach o pojemności 990 ml lub 300 ml. Stanowią one doskonałe uzupełnienie codziennej diety i mogą być spożywane przez osoby w każdym wieku, również dzieci, bez ograniczeń ilościowych. Można je więc stosować jako uzupełnienie diety płynnej – ze względu na zróżnicowaną ofertę smakową sok z brzozy nigdy się nie nudzi. Do naturalnego soku z brzozy możesz też dodawać własne składniki, takie jak miód, imbir, cytryna, soki czy syropy. Otwarty sok przechowuj w lodówce, nie dłużej niż 3 dni.