Burak 100% sok z buraków, 490 ml
- Bezpośrednio wyciskany i laktofermentowany
- Bez dodatku cukru, barwników i aromatów
- Intensywny kolor i smak
- Wspiera leczenie przeziębienia, grypy, stanów zapalnych i anemii
Sok z buraków 100% – pijmy na zdrowie
Laktofermentowany | Pasteryzowany | Objętość netto 490 ml
Sok z buraka zwyczajnego (Beta vulgaris) z linii Soki Świata jest bezpośrednio wyciskany i poddany procesowi laktofermentacji. Dzięki wartościom odżywczym oraz bogactwu składników mineralnych i witamin stanowi doskonałe uzupełnienie dobrze zbilansowanej diety. Picie soku z buraka pomaga wzmocnić organizm i poprawić jego funkcjonowanie. Wspiera także leczenie wielu chorób, m.in. przeziębienia, grypy, stanów zapalnych i anemii.
Laktofermentowany sok buraczany jest produktem w 100% naturalnym, nie jest dosładzany ani nie zawiera sztucznych barwników i aromatów. Wyróżnia się intensywnym kolorem, smakiem i zapachem charakterystycznym dla świeżych buraków. Może być spożywany bezpośrednio, a także jako dodatek do napojów i koktajli. Ze względu na dużą zawartość cennych substancji, warto pić sok z buraka przez cały rok, a przede wszystkim w okresach sezonowych infekcji. Produkt jest pasteryzowany, aby przedłużyć jego świeżość i przydatność do spożycia, lecz nie ma w nim dodatku konserwantów. Dlatego po otwarciu butelki należy go zużyć w ciągu dwóch tygodni.
DLACZEGO WARTO WYBRAĆ NASZE SOKI ŚWIATA?
- Nie z koncentratu
Soki z serii Soki Świata są w 100% bezpośrednio wyciskane, a nie odtwarzane z koncentratu, dlatego na opakowaniu z dumą widnieje oznakowanie NFC – Not From Concentrate / nie z soku zagęszczonego. - Bez konserwantów
Soki nie zawierają konserwantów, dlatego po otwarciu należy przechowywać butelkę w lodówce zgodnie z informacją znajdującą się na etykiecie. - Bez barwników
Po przelaniu do szklanki każdy z soków ma barwę charakterystyczną dla soków NFC. - Korek zabezpieczający w szyjce butelki
Korek znajdujący się w szyjce butelki zabezpiecza przed nadmiernym wypływaniem soku po jego przechyleniu – umożliwia to bardziej precyzyjne nalewanie do szklanki. - Ciemne szkło butelki
Soki w szklanych opakowaniach są cenione za to, że długo zachowują świeżość, smak i aromat, a ciemny kolor szkła chroni je przed dostępem światła, które może wpłynąć negatywnie na ich właściwości. - W naszej ofercie znajdziesz szeroki wybór smaków soków z całego świata! Wypróbuj każdy z nich i znajdź swojego faworyta!
Składniki:
100% laktofermentowany sok z buraka zwyczajnego (Beta vulgaris).
Wartość odżywcza 100 ml soku:
Wartość energetyczna (energia) 157kJ/37kcal, tłuszcz – 0 g, w tym kwasy tłuszczowe nasycone – 0 g, węglowodany – 8,3 g, w tym cukry – 8,0 g, białko – 0,9 g, sól – 0,18 g.
Przechowywanie:
Przechowywać w temp. pokojowej. Po otwarciu przechowywać w lodówce, nie dłużej niż 14 dni.
Uwaga!
Produkt może nieznacznie różnić się barwą i smakiem w zależności od partii. Może wytracić się naturalny osad. Przed spożyciem wstrząsnąć.
Kraj pochodzenia:
UE
Sok z buraków to bogactwo cennych składników odżywczych
Burak zwyczajny (czerwony) to bez wątpienia jedno z najzdrowszych warzyw powszechnie uprawianych w Polsce. Jest bardzo dobrym źródłem niezbędnych substancji odżywczych – białka, węglowodanów i błonnika. Buraki zawierają także wiele składników mineralnych, m.in.: żelazo, magnez, potas, wapń, fosfor, cynk, miedź, fluor i bor oraz spore ilości witamin z grupy B i witaminy C, E, A i K. Ponadto znajdziemy w nich kwasy organiczne, karotenoidy, polifenole i inne przeciwutleniacze, które opóźniają procesy starzenia i wzmacniają organizm.
Na co dzień niezbyt często sięgamy po buraka czerwonego na surowo, głównie dlatego, że jest bardzo twardy i może mieć nieco ziemisty posmak. Zazwyczaj jemy go po ugotowaniu lub upieczeniu: w zupach, surówkach i sałatkach, jako dodatek do dań mięsnych i rybnych. Tymczasem to właśnie spożywanie świeżych buraków daje nam najwięcej korzyści. Po obróbce termicznej tracą bowiem sporą część swoich cennych substancji. Aby jak najlepiej wykorzystać ich prozdrowotne działanie, warto wprowadzić sok z buraka do swojej codziennej diety.
Właściwości zdrowotne soku z buraka czerwonego
Sok buraczany wzmacnia system immunologiczny, poprawia ogólną kondycję organizmu i pozytywnie wpływa na funkcjonowanie wielu układów. Substancje zawarte w burakach bardzo korzystnie działają na system krwionośny. Obniżają ciśnienie krwi oraz poziom złego cholesterolu, dzięki czemu pomagają zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych tj. zawał, udar mózgu czy miażdżyca. Regularne picie soku buraczanego jest szczególnie polecane osobom z anemią, gdyż dzięki zawartości żelaza i witamin z grupy B stymuluje produkcję czerwonych krwinek. Może być również wsparciem w trakcie kuracji onkologicznej w przypadku białaczki i nowotworów przewodu pokarmowego.
Sok ze świeżych buraków wykazuje właściwości antyseptyczne i przeciwzapalne, dlatego przyspiesza leczenie infekcji wirusowych i bakteryjnych. Polecany jest przy kaszlu, ze względu na to, że łagodzi dolegliwości oraz ułatwia odkrztuszanie. Ma także działanie antyoksydacyjne, a tym samym przyczynia się do spowolnienia starzenia się komórek oraz korzystnie wpływa na wygląd skóry. Ponadto sok z buraka poprawia przemianę materii oraz pomaga w oczyszczaniu organizmu z zalegających złogów. Zawiera dużo błonnika i jest niskokaloryczny, zatem może być świetnym wsparciem przy odchudzaniu. Jednocześnie ma niski indeks glikemicznym, dzięki czemu nie wpływa na podniesienie poziomu glukozy we krwi. Mogą go zatem spożywać diabetycy oraz osoby cierpiące na insulinooporność. Nierzadko sok z buraka działa lepiej niż filiżanka kawy, dodając energii i poprawiając koncentrację na długi czas. Pozytywnie wpływa także na wytrzymałość i ogólną wydolność organizmu podczas uprawiania aktywności fizycznej. Badania wykazały również, że picie soku z buraka pomaga w leczeniu objawów depresji i nerwic oraz łagodzi wybuchy gorąca u kobiet w okresie menopauzy.
Czy każdy może pić sok z buraka?
Burak jest skarbnicą cennych substancji i bez wątpienia zalicza się do najzdrowszych warzyw. Jednak mimo to, nie każdy może pić przygotowany z niego sok. Przeciwwskazaniami są takie choroby jak: dna moczanowa, reumatyzm i kamica nerkowa, ze względu na zawartość szczawianów, które mogą zaostrzać dolegliwości. Regularne picie soku nie jest wskazane także osobom z niskim ciśnieniem, gdyż po dłuższym czasie może doprowadzić do niedociśnienia. W przypadku dzieci oraz kobiet ciężarnych i karmiących zalecana jest wcześniejsza konsultacja z lekarzem. Jeśli nie ma wyraźnych przeszkód medycznych, sok ze świeżych buraków można pić nawet codziennie. Aby wykorzystać jego właściwości zdrowotne, najlepiej spożywać co najmniej 50 ml każdego dnia w jednej lub dwóch porcjach. Dla urozmaicenia smaku warto go łączyć z innymi sokami, na przykład z jabłek lub marchwi albo dodawać imbir czy ulubione zioła, co jeszcze bardziej podniesie walory odżywcze napoju.