Witamina B12 - właściwości, zastosowanie, cena
( ilość produktów: 1 )Witaminy odgrywają w organizmie człowieka bardzo ważną rolę. Wpływają na jego prawidłowe funkcjonowanie i mają kluczowe znaczenie w wielu ważnych procesach biochemicznych. Ich niedobory mogą mieć bardzo poważne skutki. Dotyczy to również witaminy B12, czyli kobalaminy, która swą nazwę zawdzięcza zawartości kobaltu.
Witamina B12 - charakterystyka
Witamina B12 wyróżnia się największą strukturą spośród wszystkich witamin. Organizm człowieka nie potrafi jej samodzielnie syntetyzować, dlatego konieczne jest przyjmowanie jej wraz z pokarmem. Znajdziemy ją przede wszystkim w produktach pochodzenia zwierzęcego, a najwięcej w wątróbce, jajach i rybach. Niewielka ilość witaminy B12 występuje też w kiszonych warzywach.
Jaką rolę spełnia w organizmie Witamina B12? ? Okazuje się, że jej działanie jest wszechstronne. Bierze udział w wytwarzaniu kwasów nukleinowych i produkcji czerwonych krwinek. Uczestniczy też w syntezie osłonki mielinowej włókien nerwowych i bierze udział w metabolizmie białek, lipidów i węglowodanów. Co więcej, wspiera syntezę takich neuroprzekaźników, jak dopamina i serotonina.
Niedobory witaminy B12
Niedobór witaminy B12 jest często spotykany i stanowi najpowszechniejszy problem w zakresie niedoborów związków odżywczych, jakie występują u człowieka. Może być spowodowany niedostateczną podażą witaminy B12 albo jej słabym wchłanianiem. Ponieważ produkty roślinne zawierają jej bardzo niewiele, szczególnie narażone na niedobory są osoby pozostające na diecie bezmięsnej. Do niedoborów może również dochodzić w okresie zwiększonego zapotrzebowania na witaminę B12, na przykład u kobiet w okresie ciąży albo u osób starszych w związku z gorszym wchłanianiem kobalaminy. Niedostateczne wchłanianie może występować również u pacjentów po przebytych operacjach przewodu pokarmowego, u osób z chorobami tarczycy albo zażywających leki na nadkwasotę.
Niedobór witaminy B12 może oddziaływać na wiele narządów i układów, stąd szerokie spektrum objawów, z których część to objawy niespecyficzne, co utrudnia poprawne postawienie diagnozy. Wśród objawów wymienia się między innymi zaburzenia ze strony układu krwionośnego (np. niedokrwistość megaloblastyczna), utratę apetytu, nudności i zaburzenia smaku, zaburzenia koncentracji, zmienność nastroju, depresję, zmianę odcienia skóry. Niedostateczny poziom kobalaminy w organizmie oddziałuje również na układ immunologiczny, w efekcie czego obserwuje się większą zapadalność na choroby zakaźne, np. chorobę bostońską.
Witamina B12 - dla kogo?
Aby uniknąć niedoborów witamin i minerałów, należy pamiętać o spożywaniu produktów bogatych w kobalaminę albo przyjmowaniu witaminy B12 jako suplement. Trzeba w tym miejscu wspomnieć, że jest to związek rozpuszczalny w wodzie i jej nadmiar usuwany jest z organizmu wraz z moczem albo potem. Z tego względu jej przedawkowanie jest bardzo trudne. Przyjmując witaminy B12 suplement, należy przestrzegać dawkowania zaleconego na dołączonej do preparatu witaminowego ulotce. Kto powinien przyjmować taki suplement? ? Każdy, kto narażony jest na niedobory kobalaminy, w tym osoby starsze oraz weganie.