Olej z lnianki (rydzowy) tłoczony na zimno, 250 ml
- Tłoczony na zimno
- Wysoka zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6
- Doskonale sprawdza się w kuchni
- Skuteczny składnik maści i odżywczych maseczek
Olej z lnianki (rydzowy) – jeden z najstarszych olejów świata
Tłoczony na zimno | Objętość netto: 250 ml
WYSOKA ZAWARTOŚĆ OMEGA-3
Olej rydzowy nazywany też olejem z nasion lnianki czy lnicznika siewnego po latach zapomnienia, znów powraca na nasze stoły. Lnianka to jedna z najstarszych roślin oleistych w Europie, ciesząca się sławą głównie z uwagi na wyjątkowe właściwości lecznicze i pielęgnacyjne. Ponownie „odkryto” ją i doceniono za niezwykle wysoką zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6 oraz witamin i antyoksydantów.
Lnicznik siewny stał się dietetycznym hitem ostatnich kilku lat. Wyjątkowy, łagodny i oryginalny smak sprawia, że olej rydzowy z lnianki doskonale sprawdza się w kuchni, a duża zawartość witaminy E oraz właściwości łagodzące i regenerujące czynią z niego skuteczny składnik leczniczych maści i odżywczych maseczek. Do produkcji oleju rydzowego używa się dojrzałych, bogatych w kwasy omega, złocistych bądź ciemnordzawych wyselekcjonowanych nasion.
Unikatowe wartości odżywcze oleju rydzowego
Aż 90 proc. składników oleju rydzowego stanowią niezbędne dla zdrowia człowieka nienasycone kwasy tłuszczowe. A co jeszcze bardziej istotne – olej rydzowy tłoczony na zimno poszczycić może się najkorzystniejszym spośród wszystkich olejów udziałem kwasów tłuszczowych omega-6 i omega-3 (0,4:1). Proporcja ta – uwielbiana przez lekarzy i dietetyków – stawia olej rydzowy w gronie liderów najzdrowszych olejów świata dostępnych na naszym rynku. Jako jeden z nielicznych tłuszczów posiada w składzie aż 20 proc. kwasu ikozenowego oraz ponad 40 proc. kwasu alfa-linolenowego (omega-3). Znajdziemy tu imponujące ilości witamin z grupy B i witaminy A, a także ponad sześć razy więcej witaminy E w 100 g, niż wynosi dzienne zapotrzebowanie dorosłego człowieka na ten związek organiczny.
Składniki:
Olej z nasion lnicznika siewnego – lnianki, tłoczony na zimno.
Wartość odżywcza w 100 ml:
- Wartość energetyczna (energia) – 3404 kJ/828 kcal
- Tłuszcz, w tym: – 92 g
- kwasy tłuszczowe nasycone – 9,4 g
- kwasy tłuszczowe jednonienasycone – 33,4 g
- kwasy tłuszczowe wielonienasycone – 49,2 g
- Węglowodany, w tym: – 0 g
- cukier – 0 g
- Białko – 0 g
- Sól – 0 g
- Omega-3 (kwas alfa-linolenowy) – 29,8 g
- Omega-6 (kwas linolowy) – 16,9 g
UWAGA! Może wytrącić się naturalny osad.
Przechowywanie:
Przechowywać w temperaturze pokojowej.
Olej rydzowy ma właściwości lecznicze i prozdrowotne
Olej rydzowy tłoczony z nasion lnianki wykazuje szereg korzystnych właściwości dla naszego organizmu, wspomagając krążenie, budując odporność, wyrównując poziom cukru we krwi i pozytywnie oddziałując na układ nerwowy. Jednymi z ważniejszych właściwości oleju rydzowego jest wspomaganie redukcji poziomu „złego” cholesterolu i trójglicerydów, obniżanie ciśnienia krwi, poprawa pamięci, koncentracji i ogólnego samopoczucia. Włączając na stałe do swojej diety olej rydzowy, zauważymy szybką poprawę kondycji włosów i skóry, polepszenie wzroku, złagodzenie objawów alergii, lepszą pracę jelit, a dzięki zwiększonej przemianie materii - nawet utratę zbędnych kilogramów. Badania pokazują, że olej rydzowy może chronić przed chorobami zwyrodnieniowymi, w tym otępieniem i chorobą Alzheimera oraz łagodzić objawy artretyzmu, reumatyzmu i uczuleń. Należy pamiętać jedynie, by stosować olej rydzowy zawsze w postaci na zimno, unikając dodawania tłuszczu do potraw o temperaturze przekraczającej 40°C.
Olej rydzowy z lnianki to prawdziwy skarb w kuchni
Olej rydzowy tłoczony z nasion lnianki zasłużył na miano regionalnego przysmaku polskiej kuchni, a okraszone nim potrawy ze śledzi od dziesiątek lat z powodzeniem raczą podniebienia smakoszy. Niezwykły, lekko gorzkawy, korzenny i cebulowy posmak oleju doskonale komponuje się z wszelkiego rodzaju daniami z ryb, klusek i twarogu oraz stanowi świetne uzupełnienie surówek i sałatek, a w wersji nieco nowocześniejszej – zielonych smoothie i warzywnych koktajli. Przy czym olej rydzowy tłoczony na zimno zawsze zachowuje pełnię smaku odmiany ziarna używanego do jego produkcji. Oleju rydzowego o posmaku gorczycy i cebuli najlepiej używać do białych serów, śledzi i zimnych mięsnych sosów. Łagodniejsze w smaku warianty – lekko orzechowe z bardzo delikatną goryczką – najlepiej sprawdzą się natomiast do pieczywa, ziemniaków, dipów i sałatek.
Jak stosować olej rydzowy z korzyścią dla zdrowia?
Zastanawiasz się, jakie dawkowanie oleju rydzowego będzie miało najbardziej korzystny wpływ na Twój organizm? Zdaniem specjalistów już jedna łyżka oleju z nasion lnianki włączona na stałe do diety może zdziałać zdrowotne cuda! Olej rydzowy tłoczony na zimno spożywać możemy zarówno na czczo, w trakcie posiłków, jak i pomiędzy nimi, zarówno bezpośrednio z łyżeczki, jak i w postaci dodatku do zimnych i letnich potraw. Doskonałym sposobem zadbania o kondycję skóry i włosów będzie, obok spożywania oleju, również wykorzystywanie jego cennych właściwości w kosmetyce. Regularne olejowanie włosów zmniejszy łamliwość końcówek i doda fryzurze blasku, a skórze – miękkości, gładkości i jędrności, przy okazji likwidując stany zapalne, niekorzystne zmiany trądzikowe i podrażnienia. Oleju rydzowego można używać do masażu oraz miejscowo, jako maści przyspieszającej gojenie ran, a także w przypadku reumatyzmu i zapalenia stawów.