Syrop Mniszek lekarski z cytryną, 250 ml
- Zawiera 55% wyciągu z mniszka lekarskiego z dodatkiem soku z owoców cytryny
- Przygotowany tylko z trzech składników wg sprawdzonej receptury
- Polecany do rozcieńczania z wodą
Syrop z mniszka lekarskiego z dodatkiem cytryny
Pasteryzowany | Objętość netto 250 ml
Składniki:
Wyciąg ze świeżych kwiatów mniszka lekarskiego (Taraxacum officinale) – 50,05%, cukier, sok z owoców cytryny zwyczajnej (Citrus limon) – 4,95%.
Wartość odżywcza 100 ml produktu:
Wartość energetyczna (energia) 1014 kJ/239 kcal, tłuszcz – 0 g, w tym: kwasy tłuszczowe nasycone – 0 g, węglowodany – 59 g, w tym: cukry – 57 g, błonnik – 1,3 g, białko – 0 g, sól – 0 g.
Przechowywanie:
Przechowywać w temperaturze pokojowej w suchym i ciemnym miejscu. Po otwarciu przechowywać w lodówce.
Uwaga!
Może wytrącić się naturalny osad. Przed spożyciem wstrząsnąć.
Kraj pochodzenia:
Polska.
Mniszek lekarski to nie mlecz
Mniszek lekarski (Taraxacum officinale), znany również jako mniszek pospolity, to miododajna bylina z rodziny astrowatych. Łacińska nazwa rośliny pochodzi od greckich słów taraxis i akeomai, co dosłownie oznacza „zapalenie do wyleczenia”. Mniszek powszechnie występuje w całej Polsce: na łąkach, pastwiskach, trawnikach, miedzach, nieużytkach i górskich reglach. Choć trudno w to uwierzyć, mimo swoich cennych właściwości bardzo często jest traktowany jak chwast.
Jeśli chcesz samodzielnie zbierać kwiaty mniszka, pamiętaj, by go nie pomylić go z mleczem – wyłącznie mniszek zmienia się po przekwitnięciu w dmuchawiec, a jego cechami charakterystycznymi są wychodząca z ziemi rozeta i głęboko powycinane liście. Ze względu na swoje działanie prozdrowotne kwiaty mniszka lekarskiego są od lat wykorzystywane w medycynie naturalnej – wśród dostępnych wyrobów z mniszka znajdują się m.in. herbaty, miody, suplementy w kapsułkach i syropy. Syrop z kwiatów mniszka lekarskiego to pyszny sposób na wsparcie odporności i układu pokarmowego.
Co znajduje się w mniszku lekarskim?
W mniszku lekarskim znajdziemy wiele substancji mających korzystny wpływ na nasze zdrowie. Skład chemiczny mniszka zależy od wielu czynników, m.in. od części rośliny – liści, korzeni, łodygi lub kwiatów. W kwiatach mniszka lekarskiego, z których produkowany jest nasz syrop, znajdziemy przede wszystkim witaminę B2, żelazo, wapń, fosfor, magnez, cynk, miedź, krzem, garbniki, polifenole, flawonoidy, olejki eteryczne, fitoestrogeny, sterole roślinne, kwas cykoriowy, kwas monokawoilowinowy, karotenoidy oraz pochodne kwercetyny i luteoliny.
Mniszek lekarski jest w całości rośliną jadalną, dlatego można go z powodzeniem stosować w kuchni. Roślina ta ma więcej błonnika, aminokwasów i nienasyconych kwasów tłuszczowych niż szpinak. To także jedno z najbogatszych źródeł β-karotenu wśród wszystkich zielonych warzyw oraz dobre źródło minerałów i witamin C, E i z grupy B.
Jakie właściwości ma mniszek lekarski?
Mniszek lekarski zaliczany jest przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) do roślin leczniczych. Od wieków znajduje też szerokie zastosowanie w medycynie naturalnej – już w starożytnej Grecji i Rzymie stosowano napary z mniszka w celu leczenia schorzeń skóry, a w średniowiecznej Arabii ekstraktami z tej rośliny leczono dolegliwości śledziony i wątroby. W tradycyjnej medycynie chińskiej mniszek lekarski był stosowany na łagodzenie stanów zapalnych i reumatyzm, a w polskiej medycynie ludowej zyskał popularność jako środek na dolegliwości żołądkowe i stany zapalne skóry oraz infekcje i przeziębienia.
Właściwości mniszka lekarskiego obejmują też zdolność do hamowania produkcji wolnych rodników tlenowych – badania wykazały, że najefektywniej wolne rodniki są neutralizowane przez ekstrakty z kwiatów mniszka lekarskiego, a nie z liści, łodyg czy korzeni. Wyłącznie w kwiatach znajdują się też peptydy bogate w reszty cysteinowe, które wykazują działanie przeciwwirusowe, bakteriobójcze i grzybobójcze. Zawarte w kwiatach mniszka fitosterole (głównie b-sitosterol, stigmasterol i kampesterol) mogą również obniżać poziom „złego” cholesterolu (LDL) we krwi.
Jak stosować syrop z mniszka lekarskiego?
Jeśli chcesz odczuć pozytywne korzyści ze spożywania mniszka i cytryny, stosuj 2-3 łyżeczki (dorośli) lub 1 łyżeczkę (dzieci) syropu dziennie. Syrop z mniszka lekarskiego możesz rozcieńczać z wodą lub dodawać do herbaty, lemoniady, koktajli, jogurtu, deseru czy naleśników. Po otwarciu przechowuj w lodówce.
Czy syrop z mniszka jest dla każdego?
Mimo swoich właściwości zdrowotnych syrop z mniszka lekarskiego to produkt, który nie każdy może wprowadzić do swojej diety. Przeciwwskazania obejmują przede wszystkim osoby z nadkwasotą i wrzodami żołądka, chorobami nerek i pęcherzyka żółciowego oraz kamicą dróg żółciowych. Ze względu na zawartość cukru nie polecamy go również diabetykom. Mniszek może też wchodzić w interakcje z niektórymi lekami, dlatego w razie wątpliwości skonsultuj się z lekarzem.