DARMOWA DOSTAWA OD 99 ZŁ

darmowa dostawa od 99 zł

Cynk

( ilość produktów: 4 )

Do prawidłowego funkcjonowania organizmu niezbędne są witaminy i minerały. W większości (poza nielicznymi wyjątkami) powinny być dostarczane wraz z pożywieniem. Może się jednak zdarzyć, że ich ilość w pożywieniu będzie niewystarczająca, bądź na skutek różnych schorzeń ich przyswajalność będzie zbyt niska. Wtedy zachodzi konieczność suplementacji.

Jednym z minerałów, który odgrywa istotną rolę w organizmie, jest cynk. Należy do grupy mikroelementów, czyli pierwiastków, dla których dobowe zapotrzebowanie u ludzi jest stosunkowo niewielkie, bo nie przekracza 100 mg na dobę. Nie oznacza to jednak, że w diecie są to pierwiastki mniej istotne od innych. Wiele mikroelementów pełni kluczowe funkcje w zachodzących w ludzkim organizmie procesach, wpływając tym samym na stan naszego zdrowia.

Cynk występuje u człowieka w wielu narządach oraz tkankach. Znajduje się między innymi w mięśniach, kościach oraz skórze, a także w nerkach, a u mężczyzn w prostacie. Źródłem cynku w pożywieniu są między innymi jajka, wołowina oraz nasiona dyni i słonecznika.

Jak duże znaczenie dla naszego zdrowia ma odpowiedni poziom cynku w organizmie, nie trudno sobie wyobrazić, mając świadomość, ile wiele ważnych funkcji pełni ten pierwiastek. Odpowiada za szereg procesów, począwszy od syntezy białek i kwasów nukleinowych, a skończywszy na jego wpływie na odczuwanie przez nas smaku i zapachu. Pomaga zachować zdrowe kości. Wpływa też na kondycję skóry, włosów oraz paznokci. Reguluje pracę ponad 200 różnych enzymów. Przyczynia się do utrzymania prawidłowego poziomu testosteronu we krwi. Bierze udział w utrzymaniu prawidłowego metabolizmu węglowodanów i kwasów tłuszczowych oraz pomaga w utrzymaniu równowagi kwasowo-zasadowej. Wpływa też na prawidłowe widzenie i pomaga w łagodzeniu objawów chorób autoimmunologicznych. Ponadto cynk chroni komórki organizmu przed stresem oksydacyjnym i podobnie jak selen odgrywa ważną rolę w regulacji funkcjonowania układu immunologicznego.

Niedobór cynku może przyczyniać się do obniżenia odporności i większej podatności na infekcje. Jego deficyt objawia się też utratą apetytu i obniżonym libido. Ponadto powoduje utratę smaku i węchu oraz wywołuje uczucie znużenia. Kolejne objawy to pogorszenie pamięci, schorzenia skóry i pogorszenie kondycji włosów i paznokci. Bardzo niebezpieczny może być niedobór cynku w okresie ciąży. Wykazano związek pomiędzy jego deficytem a występowaniem autyzmu u dzieci.

Stosując cynk suplementy, można skutecznie uzupełniać niedobory. Te są dostępne w różnych postaciach. Decydując się na suplementację, można stosować cynk w tabletkach albo cynk syrop. Cynk tabletki stanowią wygodną formę przyjmowania tego pierwiastka. Preparat w syropie będzie natomiast odpowiedni w przypadku suplementacji prowadzonej u dzieci.

Należy pamiętać, że dzienne zapotrzebowanie na cynk zmienia się wraz z wiekiem i wynosi od 3 mg u noworodków do 15 mg u osób dorosłych.

pixel