Olej arachidowy nierafinowany, 250 ml
- Z prażonych orzechów arachidowych
- Wysoka zawartość tłuszczów nienasyconych
- O delikatnej orzechowej nucie i słodkawym posmaku
- Idealny dodatek do lodów i deserów
Olej arachidowy – nierafinowany
Objętość netto: 250 ml
DOSKONAŁY DO POTRAW NA ZIMNO
Olej arachidowy powstaje ze starannie wyselekcjonowanych orzeszków ziemnych. Jego delikatna orzechowa nuta oraz słodkawy posmak czynią z niego idealny dodatek do deserów, lodów, sosów oraz do polewania ryżu z owocami, budyniu, naleśników i racuchów. Można go używać do wszelkiego rodzaju potraw na zimno.
Olej arachidowy charakteryzuje się wysoką zawartością tłuszczów nienasyconych, w tym tłuszczów jednonienasyconych. Zastępowanie w diecie tłuszczów nasyconych tłuszczami nienasyconymi pomaga w utrzymaniu prawidłowego poziomu cholesterolu we krwi (jedno- i wielonienasycone kwasy tłuszczowe są tłuszczami nienasyconymi). Utrzymanie prawidłowego stanu zdrowia wymaga zrównoważonego odżywiania i prowadzenia zdrowego trybu życia.
Składniki:
Nierafinowany olej z prażonych orzechów arachidowych.
Wartość odżywcza w 100 ml:
- Wartość energetyczna (energia) – 3381 kJ / 822 kcal
- Tłuszcz: – 91,4 g
- w tym kwasy tłuszczowe nasycone – 13 g
- kwasy tłuszczowe jednonienasycone – 72 g
- z czego: omega-9 – 69 g
- kwasy tłuszczowe wielonienasycone – 6,4 g
- z czego: omega-6 – 6,3 g
- Węglowodany: – 0 g
- w tym: cukier – 0 g
- Błonnik – 0 g
- Białko – 0 g
- Sól – 0 g
UWAGA! Może wytrącić się naturalny osad. W niskiej temp. może zmieniać konsystencję na stałą.
Przechowywanie:
Przechowywać w temperaturze pokojowej.
Olej arachidowy tłoczony na zimno i alergeny
Olej arachidowy dostarcza 884 kcal w 100 g, a w jego skład wchodzi 32 proc. wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, 52 proc. jednonienasyconych kwasów tłuszczowych i 16 proc. nasyconych kwasów tłuszczowych. Bogate źródło kwasów tłuszczowy ma jednak swoje blaski i cienie. Orzeszki ziemne są powodem najczęstszych i najsilniejszych alergii pokarmowych. W dodatku częściej niż inna żywność wywołują śmiertelny wstrząs anafilaktyczny. Alergeny orzeszków ziemnych są białkami i znajdują się w nierafinowanym oleju arachidowym. Badania opublikowane w prasie branżowej wskazują, że inaczej jest z olejem tłoczonym na zimno. W nim mogą znajdować się jedynie pozostałości białek. Olej z orzechów arachidowych, który zawiera nawet niewielkie ich stężenie, również może wywołać silną reakcję alergiczną. Według badań, które znalazły się w British Clinical Journal, alergicznie na spożycie surowego nierafinowanego oleju arachidowego reaguje 10 proc. osób nadwrażliwych na olej z orzechów ziemnych i same orzeszki.
Orzeszki ziemne to nie orzechy
Olej arachidowy znajduje zastosowanie w przygotowaniu wielu potraw kuchni orientalnej. Orzeszki dodaje się do gęstych, aromatycznych sosów oraz innych dań przygotowanych z warzyw lub mięsa. Bardzo często orzeszki arachidowe występują w tradycyjnych recepturach kuchni hinduskiej. Czy wiesz, że orzeszki ziemne z biologicznego punktu widzenia nie są orzechami? Zostały zaklasyfikowane, ze względu na swoją charakterystykę, do roślin bobowatych. Z tego względu osoby z alergią na orzeszki ziemne wcale nie muszą być uczulone na inne orzechy, ale często reakcje alergiczne wywołują u nich inne rośliny bobowate, takie jak groch, soja, fasola, mąka z łubinu i soczewica. Bobowate częściej pojawiają się w nazewnictwie jako rośliny motylkowate i zaliczamy do nich około 200 gatunków. W Polsce rośnie m.in. nostrzyk, łubin, koniczyna, lucerna, groszek i fasola. Orzeszki ziemne natomiast uprawia się w takich krajach, jak: Indie, Chiny, kraje Afryki Subsaharyjskiej, Nigeria i USA. Orzeszki ziemne rosną również w cieplejszych krajach europejskich np. na Półwyspie Bałkańskim oraz Apenińskim i we Francji.
Orzeszki ziemne to nie orzechy
Olej arachidowy ma cenne właściwości – ze względu na obecność witamin A i E oraz fitosteroli. Olej tłoczony na zimno zawiera skwalen i kwas kumarowy, który wykazuje korzystny wpływ na pracę całego układu nerwowego. Arachidowy tłuszcz roślinny stosuje się w kuchni zwykle do smażenia, natomiast olej tłoczony na zimno jako aromatyzujący składnik sosów do sałatek. Surowy olej arachidowy właściwości korzystnych dla zdrowia ma najwięcej, gdy jest spożywany razem z surówkami, warzywami i najróżniejszymi potrawami podawanymi na surowo. Olej arachidowy pasuje również do słodkich potraw, dlatego sprawdza się jako dodatek do budyniu, ryżu z owocami, naleśników i racuchów. Stosuje się go także w przemyśle – do produkcji szorteningów. Są to tłuszcze utwardzone, używane np. w piekarnictwie oraz do produkcji margaryny i majonezu.
Odmiany oleju arachidowego
W Indiach olej z orzechów arachidowych służy do wyrobu wegańskiej odmiany masła klarowanego ghee. Dostępne są różne odmiany tego tłuszczu – w postaci oleju rafinowanego (najmniej uczula), nierafinowanego (zawiera dużo białek i możne silnie uczulać) oraz tłoczonego na zimno (10 proc. białek pozostaje i może uczulać). W takich krajach jak Chiny, Indie, Laos, Wietnam i Kambodża olej arachidowy jest bardzo popularny. Tłoczony na zimno ma orzechowy smak. Olej z prażonych orzechów jest bardziej wyrazisty i stosowany jako dodatek aromatyczny.