Olej kukurydziany z pierwszego tłoczenia Virgin, 500 ml
- Z pierwszego tłoczenia virgin
- Wysoka zawartość tłuszczów nienasyconych (NNKT)
- Doskonały do sałatek, surówek i majonezu
Olej kukurydziany
Z pierwszego tłoczenia virgin | 500 ml
DOSKONAŁY DO POTRAW NA ZIMNO
Olej kukurydziany uzyskiwany jest z zarodków kukurydzy. Charakteryzuje się delikatnym smakiem i złocisto-pomarańczowym kolorem. Stanowi idealne uzupełnienie dań przygotowanych na zimno oraz sałatek, surówek, dipów i majonezów.
Olej kukurydziany charakteryzuje się wysoką zawartością tłuszczów nienasyconych, w tym tłuszczów wielonienasyconych (NNKT – Niezbędne Nienasycone Kwasy Tłuszczowe). Zastępowanie w diecie tłuszczów nasyconych tłuszczami nienasyconymi pomaga w utrzymaniu prawidłowego poziomu cholesterolu we krwi (jedno- i wielonienasycone kwasy tłuszczowe są tłuszczami nienasyconymi). Utrzymanie prawidłowego stanu zdrowia wymaga zrównoważonego odżywiania i prowadzenia zdrowego trybu życia.
Na oleju kukurydzianym z pierwszego tłoczenia virgin nie należy podgrzewać ani smażyć potraw.
Składniki:
Olej kukurydziany z pierwszego tłoczenia virgin.
Wartość odżywcza w 100 ml:
- Wartość energetyczna (energia) – 3393 kJ/825 kcal
- Tłuszcz, w tym: – 92 g
- kwasy tłuszczowe nasycone – 12 g
- kwasy tłuszczowe jednonienasycone – 31 g
- kwasy tłuszczowe wielonienasycone – 49 g
- Węglowodany, w tym: – 0 g
- cukier – 0 g
- Białko – 0 g
- Sól – 0 g
- Omega-6 (kwas linolowy) – 48 g
- Omega-9 (kwas oleinowy) – 30 g
UWAGA! Może wytrącić się naturalny osad.
Przechowywanie:
Przechowywać w temperaturze pokojowej.
Olej kukurydziany zawiera kwasy omega-6 i omega-9
Kukurydza zwyczajna (Zea mays) pochodzi z Meksyku, gdzie była uprawiana już kilka tysięcy lat temu. Do Polski dotarła dopiero w XVIII wieku, a wśród największych producentów kukurydzy na świecie znajdują się Stany Zjednoczone, Chiny i Brazylia. Kukurydza zawiera dużo skrobi i białka, dlatego jest powszechnie stosowana do produkcji mąki, płatków i paszy dla zwierząt. Poza skrobią i białkiem kukurydza to także źródło tłuszczu, którego 85% znajduje się w zarodku – to właśnie z zarodków kukurydzy zwyczajnej otrzymywany jest olej.
Choć olej kukurydziany zaczęto produkować jeszcze pod koniec XIX wieku, w Polsce nadal nie jest on szczególnie popularny, choć z roku na rok sięga po niego coraz więcej osób – przede wszystkim ze względu na delikatny smak, który pasuje do sałatek, kanapek i innych potraw na zimno. Wyróżnia się również wysoką zawartością tłuszczów nienasyconych, takich jak kwas linolowy z grupy omega-6 (ok. 59%) i kwas oleinowy z grupy omega-9 (ok. 24%) To także cenne źródło karotenoidów, fitosteroli, tokoferoli i koenzymu Q10.
Jakie właściwości ma olej kukurydziany?
Zastępowanie nasyconych kwasów tłuszczowych kwasami nienasyconymi przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania organizmu. W oleju kukurydzianym znajdują się zarówno jedno-, jak i wielonienasycone kwasy tłuszczowe, a także fitosterole, które wspierają utrzymywanie optymalnego poziomu cholesterolu, chronią przed miażdżycą i wspierają układ sercowo-naczyniowy. Dzięki zawartości tokoferoli i koenzymu Q10 olej z zarodków kukurydzy wykazuje również właściwości antyoksydacyjne. Z kolei zawarte w nim karotenoidy (luteina i zeaksantyna) wykazują pozytywne działanie na wzrok. Olej kukurydziany ma więc szerokie działanie prozdrowotne, które zostało potwierdzone licznymi badaniami.
Maki i wsp. porównali olej kukurydziany i oliwę z oliwek, która często jest zaliczana do najzdrowszych tłuszczów. Badanie przeprowadzono na grupie 54 zdrowych osób obojga płci, którym podawano 4 łyżki oleju kukurydzianego lub oliwy z oliwek dziennie w trzech porcjach badanego produktu (muffinka, bułka, jogurt) jako część diety utrzymującej wagę. Okazało się, że olej kukurydziany obniżył frakcję „złego” cholesterolu (LDL) o 10,9% i całkowitego cholesterolu o 8,2%, podczas gdy oliwa z oliwek obniżyła te same parametry odpowiednio o 3,5% i 1,8%.
Inne badanie (Ostlund i wsp.) wykazało, że za zmniejszone wchłanianie cholesterolu i obniżenie frakcji LDL prawdopodobnie odpowiadają zawarte w oleju kukurydzianym fitosterole. Po usunięciu ich z testowanego oleju absorpcja cholesterolu wzrosła o 10,2%, a kiedy dodano 300 mg fitosteroli z powrotem do tłuszczu, wchłanianie cholesterolu zmniejszyło się o 3,7%.
Olej z pierwszego tłoczenia – czyli jaki?
Określenie „z pierwszego tłoczenia” dotyczy sposobu produkcji. Taki olej jest tylko jeden raz poddawany działaniu prasy, po czym rozlewa się go do butelek, które powinny być wykonane z ciemnego szkła, by chronić cenne składniki i właściwości oleju kukurydzianego. Na dnie butelki może wytrącić się naturalny osad, co jest charakterystyczne dla olejów z pierwszego tłoczenia i świadczy o tym, że produkt nie był oczyszczany.
Jak przechowywać olej kukurydziany?
Jeśli do tej pory nie próbowałeś naszych olejów roślinnych, zwróć uwagę na sposób ich przechowywania. Wszystkie oleje Oleofarm są dostępne w szklanych, ciemnych butelkach, które chronią przed zmianą smaku, zapachu i składu produktu. Po otwarciu olej kukurydziany przechowuj w oryginalnym opakowaniu, w temperaturze pokojowej, w zacienionym miejscu (np. szafce kuchennej). Unikaj ekspozycji na światło, tlen i wysoką temperaturę. Po użyciu jak najszybciej zakręć nakrętkę. Ze względu na wysoką zawartość kwasu linolowego, który jest podatny na utlenianie, olej kukurydziany z pierwszego tłoczenia virgin nie nadaje się do smażenia ani podgrzewania – proces utleniania nasila się podczas smażenia żywności, gdyż obecna w jedzeniu woda przyspiesza hydrolizę tłuszczu. Olej kukurydziany dodawaj więc wyłącznie do potraw na zimno, sałatek, hummusu, dipów czy majonezu.