Olej sezamowy nierafinowany, 250 ml
- Z prażonych nasion sezamu
- Wysoka zawartość tłuszczów nienasyconych (NNKT)
- Ostry smak i intensywny zapach
- Podstawowy składnik dań kuchni azjatyckiej
Olej sezamowy
Nierafinowany | Objętość netto: 250 ml
DOSKONAŁY DO POTRAW NA ZIMNO
Olej sezamowy otrzymywany jest ze starannie wyselekcjonowanych prażonych nasion sezamu. Posiada bogate walory aromatyczne i smakowe. Ze względu na charakterystyczny ostry smak i intensywny zapach jest jednym z podstawowych składników dań kuchni azjatyckiej. Idealnie nadaje się do surówek, sałatek, sosów oraz dipów.
Olej sezamowy charakteryzuje się wysoką zawartością tłuszczów nienasyconych. Zastępowanie w diecie tłuszczów nasyconych tłuszczami nienasyconymi pomaga w utrzymaniu prawidłowego poziomu cholesterolu we krwi (jedno- i wielonienasycone kwasy tłuszczowe są tłuszczami nienasyconymi). Utrzymanie prawidłowego stanu zdrowia wymaga zrównoważonego odżywiania i prowadzenia zdrowego trybu życia.
Na oleju sezamowym nierafinowanym nie należy podgrzewać ani smażyć potraw.
Składniki:
Nierafinowany olej z prażonych nasion sezamu.
Wartość odżywcza w 100 ml:
- Wartość energetyczna (energia) – 3393 kJ/825 kcal
- Tłuszcz, w tym: – 92 g
- kwasy tłuszczowe nasycone – 15 g
- kwasy tłuszczowe jednonienasycone – 38 g
- kwasy tłuszczowe wielonienasycone – 39 g
- Węglowodany, w tym: – 0 g
- cukier – 0 g
- Białko – 0 g
- Sól – 0 g
- Omega-6 (kwas linolowy) – 38 g
- Omega-9 (kwas oleinowy) – 37 g
UWAGA! Może wytrącić się naturalny osad.
Przechowywanie:Przechowywać w temperaturze pokojowej.
Olej sezamowy – doskonały składnik diety i preparatów do pielęgnacji
Oleje roślinne są coraz bardziej cenione w polskiej kuchni. Niektóre z nich wykorzystuje się nie tylko jako produkty spożywcze, ale również składniki kosmetyków oraz środki wspomagające leczenie różnych schorzeń. Powszechnie stosujemy już olej rzepakowy, słonecznikowy oraz lniany. Przekonujemy się także do innych takich jak olej z czarnuszki, wiesiołkowy i z pestek winogron. Coraz większą popularność zaczyna również zdobywać olej sezamowy. Właściwości tego ostatniego sprawiają, że z powodzeniem może konkurować o uwagę konsumentów z innymi dostępnymi na rynku tłuszczami roślinnymi.
Choć coraz więcej osób zaczyna zdawać sobie sprawę z tego, jak duże znaczenie ma w naszym życiu właściwie skomponowana dieta, nadal wielu z nich popełnia istotne błędy żywieniowe. Jednym z nich jest eliminowanie z posiłków tłuszczy, jako głównych sprawców nadwagi. Nie jest to dobre rozwiązanie! Tłuszcze są jednymi z podstawowych składników pokarmowych i są dla człowieka niezbędne. W dodatku umożliwiają przyswajanie przez organizm witamin A, D, E i K, czyli witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Dlatego nie należy całkowicie eliminować tłuszczy z diety, a jedynie ograniczyć ich spożywanie do odpowiedniej ilości oraz wybierać właściwe oleje, które wspomagają organizm w walce o zdrowie i dobre samopoczucie.
Olej sezamowy właściwości i skład
Przykładem tłuszczu roślinnego, który doskonale realizuje takie zadanie, jest olej sezamowy. Produkowany z prażonych pestek sezamu zawiera bogactwo wartościowych składników odżywczych. Wśród nich znajdziemy między innymi witaminę A oraz witaminę E, a także kwas foliowy, który odgrywa ważną rolę w zapobieganiu anemii. Z kolei witamina A wpływa na prawidłowy proces widzenia, a witamina E odgrywa ważną rolę w zapobieganiu chorobom sercowo-naczyniowym. Olej sezamowy zawiera też witaminę B, która obniża ryzyko wystąpienia zawału serca i wpływa korzystnie na pracę układu nerwowego. Ponadto występują w nim pierwiastki ważne dla prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Wśród nich należy wymienić między innymi wapń, żelazo, magnez, cynk, miedź, fosfor oraz mangan. Olej sezamowy jest też ważnym źródłem fitosteroli, które wpływają na obniżenie złego cholesterolu. Ziarna sezamu oraz tłoczony z nich olej są też dobrym źródłem błonnika pokarmowego, a także jedno i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych.
Sezamina i sezamolina
Poza wymienionymi wyżej składnikami olej sezamowy zawiera też naturalne przeciwutleniacze – sezaminę i sezamolinę. Ich zadanie polega na ochronie komórek organizmu przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, zmniejszając tym samym ryzyko rozwoju nowotworów. O sezaminie wspomina się też w kontekście obniżania poziomu „złego” cholesterolu oraz zwiększania ilości cholesterolu „dobrego”. Naturalne przeciwutleniacze zawarte w oleju sezamowym w połączeniu z witaminą E tworzą filtr przeciwsłoneczny, który opóźnia fotostarzenie się skóry. Co więcej, w przeprowadzonych badaniach na złośliwych melanocytach ludzkiego pochodzenia wykazano, że zawarte w sezamie związki mogą wpływać na zahamowanie rozwoju czerniaka. Atutem tego tłuszczu jest niski indeks glikemiczny, co czyni go odpowiednim do spożycia przez osoby chorujące na cukrzycę.
Olej sezamowy nierafinowany
Wartościowy skład ziaren sezamu nie oznacza, że te same właściwości będzie miał pozyskany z nich olej. Bardzo ważny jest tu proces produkcji. Oleje możemy podzielić ogólnie na rafinowane i nierafinowane. Za bardziej naturalne uznaje się nierafinowane, ponieważ zachowują wiele z obecnych w nasionach wartościowych dla człowieka związków i mają naturalny smak, zapach i kolor. Olej sezamowy nierafinowany dzięki tłoczeniu nasion na zimno również zachowuje właściwości sezamu. Zawiera szereg cennych składników odżywczych i stanowi doskonały dodatek do dań słodkich i wytrawnych. Można go dodawać do sałatek, jogurtów i twarogów.
Olej sezamowy nierafinowany stanowi jeden z podstawowych składników kuchni azjatyckiej. Charakteryzuje się delikatnie orzechowym smakiem i aromatem. Może być spożywany na zimno, jednak nie nadaje się do smażenia potraw. W czasie obróbki termicznej traci swoje cenne właściwości i zmienia smak.
Najstarszy olej świata
O korzyściach, jakie daje człowiekowi olej sezamowy, wiedziano już od dawna. Powszechnie uważa się go za najstarszy olej świata, a sezam jest jedną z najstarszych uprawianych przez człowieka roślin. Prozdrowotne właściwości oleju sezamowego dostrzegano już w starożytnych Indiach. Sama ajuwerda, która uważana jest za najstarszy system medyczny na świecie i liczy sobie kilka tysięcy lat, również wywodzi się z Indii. Olej sezamowy zajmuje w niej ważne miejsce. Od setek lat stosowany jest w jej praktyce do pielęgnacji ciała. Przypisuje się mu właściwości antybakteryjne, przeciwgrzybicze oraz przeciwzapalne. Wykorzystywany jest też do pielęgnacji włosów. Jako produkt spożywczy znajduje zastosowanie do przygotowywania wielu potraw, w tym dressingu do sałatek. Regularne spożywanie tego oleju wpływa korzystnie na układ pokarmowy i pomaga w utrzymaniu prawidłowej masy ciała. Należy jednak zaznaczyć, że spożywany w nadmiarze może mieć działanie przeczyszczające.