Biotyna
( ilość produktów: 3 )Witamina B7, powszechnie znana jako biotyna, wykazuje wielokierunkowe działanie na organizm. Przyczynia się do utrzymanie prawidłowego metabolizmu makroskładników oraz funkcjonowania układu nerwowego. Ponadto wpływa na stan skóry, włosów oraz błon śluzowych.
Biotyna - niezwykle ważna witamina z grupy B
Biotyna, zwana inaczej witaminą B7 lub witaminą H, to niezwykle ważny dla naszego zdrowia związek organiczny, katalizator wielu przemian i istotnych reakcji metabolicznych. Ponieważ jest rozpuszczalna w wodzie, łatwo można doprowadzić do jej niedoboru. Dlatego w razie potrzeby, bądź nawet okresowo profilaktycznie, powinna być suplementowana. Można przyjmować ją w postaci czystej lub w witaminowo-mineralnych kompleksach. Niedobory biotyny zauważymy stosunkowo szybko, gdyż awitaminoza objawia się widocznymi zmianami skórnymi, łuszczeniem skóry, łupieżem, zaczerwienieniem, wypadaniem włosów i zapaleniem spojówek, bólami i mrowieniem mięśni, zanikiem brodawek języka i utratą apetytu, a także ogólnym zmęczeniem, trudnością z koncentracją, rozdrażnieniem, a nawet depresją.
Biotyna - właściwości i działanie witaminy B7
Działanie oraz funkcje biotyny w organizmie są bardzo szerokie - od regulowania metabolizmu i pracy ważnych układów i narządów po poprawę kondycji skóry i włosów. Witamina B7 jest ważnym stabilizatorem glukozy we krwi, a to oznacza, że jest szczególnie istotnym składnikiem diety osób chorych na cukrzycę. Jak wykazały badania, podawanie diabetykom wysokich dawek biotyny na czczo, znacznie obniża poziom glukozy we krwi, nawet u chorych na cukrzycę typu II. Biotyna ma wpływ na optymalizację pracy serca, funkcjonowanie tkanek układu nerwowego, jest wsparciem dla tarczycy i gwarantem rozwoju organizmu, wzrostu tkanek mięśni i szpiku oraz podstawowym budulcem włosów i paznokci.
Witamina piękna - biotyna na włosy i paznokcie
Z uwagi na cenne właściwości przyczyniające się do poprawy kondycji skóry i jej wytworów, biotyna słynie jako remedium na problemy z cerą, nadmierne wypadanie i przedwczesne siwienie włosów czy słabe, łamliwe paznokcie. Zwykle już miesięczna kuracja preparatami z witaminą B7 przynosi widoczne efekty w postaci wyraźnej poprawy wyglądu i samopoczucia. Biotyna ma dobry wpływ na włosy, skórę i paznokcie. Wzmacnia je od wewnątrz (dzięki zawartości siarki), zwalcza stany zapalne i reguluje działanie gruczołów potowych i łojowych oraz poprawia metabolizm całego naskórka. Ponieważ witaminę H niezwykle trudno jest przedawkować, jeśli zaniepokoi nas wygląd skóry i włosów, warto sięgnąć po preparat, którego podstawowym składnikiem jest biotyna. Cena suplementu zwykle nie jest wysoka, zaś preparat znajdziemy w opakowaniach na minimum dwa miesiące kuracji.
Źródła biotyny w diecie i właściwa suplementacja
Biotyna w dużej mierze jest wytwarzana w jelitach przez bytujące tam bakterie, dlatego jej poważne niedobory są niezwykle rzadkie. Witaminę znajdziemy też w produktach pochodzenia roślinnego, takich jak warzywa strączkowe, orzechy, migdały, drożdże, grzyby, awokado czy banany, oraz zwierzęcego: tuńczyk, mięso indyka, gotowane jaja, wątróbka wołowa, sardynki, owoce morza. Awitaminoza B7, choć nieczęsta, może zagrażać osobom po częstych i długotrwałych antybiotykoterapiach, miłośnikom diety opartej na surowych jajkach, chorym żywionym dojelitowo i dializowanym, cukrzykom i alkoholikom oraz osobom o zbyt wysokich poziomach hormonów sterydowych w organizmie. Do wyrównania bieżących stężeń biotyny wystarczająca będzie dobowa dawka od 30 do 100 ?g (dla osoby dorosłej).