Węgiel aktywowany
( ilość produktów: 1 )Czym jest węgiel aktywowany?
Niezwykle pożądany w kosmetyce i medycynie – węgiel aktywowany jest środkiem wytwarzanym z różnych materiałów o pochodzeniu organicznym. W składzie węgla aktywnego znajdują się między innymi: drewno, torf, węgle kopalne i skorupy orzechów. Taki węgiel aktywny ma silne właściwości adsorpcyjne, dzięki czemu wiąże zanieczyszczenia, jak również i toksyny. Stosowanie węgla aktywnego sprawdza się przede wszystkim w kosmetyce i jest pomocne w leczeniu zatruć pokarmowych.
Aktywowany węgiel, określany jest inaczej jako aktywny lub węgiel leczniczy. Jest on substancją organiczną poddawaną procesowi karbonizacji, a następnie aktywowaną. Dzięki temu właśnie wykazuje tak silne właściwości adsorpcyjne.
Jakie właściwości ma węgiel aktywny?
Dostępny bez recepty węgiel aktywny neutralizuje związki poprzez ich adsorpcję, wiąże w przewodzie pokarmowym różnorodne, niepożądane substancje, w tym trucizny, toksyny bakteryjne, a także gazy jelitowe, białko, część leków, niektóre bakterie i wszelkie czynniki, które związane są z perystaltyką jelit. Warto wiedzieć, że organizm nie wchłania węgla aktywowanego z przewodu pokarmowego - jest on wydalany wraz z kałem, przy okazji zmieniając jego kolor na czarny. Gdzie ma zastosowanie? Kiedy warto na niego właśnie postawić i w jakich sytuacjach okaże się niezawodny?
- medycyna
Głównym zastosowaniem, jakie ma w medycynie węgiel aktywny, jest leczenie biegunek różnego pochodzenia oraz zatruć. Jeśli chodzi o zatrucia, jest on pomocny w leczeniu lekkich zatruć pokarmowych, jak również wykorzystuje się go w przypadku zatruć niektórymi lekami, ale zawsze po konsultacji z lekarzem. Stanowi także doskonały produkt na skaleczenia, rany i wszelkiego rodzaju otarcia. Jego zadaniem jest bowiem pochłanianie wysięku z rany, niwelowanie nieprzyjemnego zapachu, jak również i wiązanie endotoksyn bakteryjnych.
- kosmetologia
Bez wątpienia węgiel aktywowany ma także zastosowanie w kosmetyce. Jest on jednym ze składników szamponów, mydeł, peelingów, ale także i past do zębów, czy też oczyszczających maseczek. Działa on przede wszystkim przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie, ale i rozjaśniająco na cerę. Sprawdza się u osób borykających się z tłustą i porowatą cerą oraz trądzikiem. Można dzięki niemu poradzić sobie także z nadmierną ilością wydzielanego sebum i zanieczyszczeń. W przypadku składnika past do zębów, węgiel aktywowany koi rany na dziąsłach, niweluje nieprzyjemny zapach z jamy ustnej, usuwa przebarwienia z zębów, szczególnie te wywołane piciem kawy i herbaty.
Węgiel aktywowany jako skuteczny preparat na różne dolegliwości
Ten dostępny w aptece produkt, to bez wątpienia doskonałej jakości węgiel aktywowany, dostępny bez recepty, w niezwykle atrakcyjnej cenie. Jego największą zaletą jest na pewno skład zawierający same naturalne surowce, bez niepotrzebnych dodatków i bez składników odzwierzęcych. Suplement diety ma wiele cennych właściwości, które można wykorzystać do poprawy samopoczucia i zdrowia. Jak stosować węgiel aktywny? Do detoksykacji organizmu zażywa się 1-2 kapsułki dziennie, w szczególności do usunięcia fenoli i ich pochodnych, metali ciężkich. Już 1 g węgla aktywnego może pochłonąć 1,8 g sublimatu. Preparat wchłania w jelicie substancje toksyczne, np. po spożyciu produktów, które zawierają toksyny. Sałata, podobnie jak inne warzywa liściowe, łatwo kumuluje metale ciężkie (np. kadm i ołów), które pochłaniane są z podłoża i powietrza. Warzywa oraz przetworzona żywność może zawierać pestycydy, które także łatwo usunąć z jelita węglem aktywnym.
Jak działa węgiel aktywny?
Co ciekawe, z tabletek węgla aktywnego można samodzielnie zrobić filtr do wody w awaryjnej sytuacji np. na biwaku. Do przefiltrowania wody potrzebna będzie pusta butelka plastikowa, z której należy obciąć dno. Do powstałego w ten sposób lejka wkłada się kolejno kilka warstw filtracyjnych: gęstą tkaninę, węgiel aktywny, piasek i żwirek. Samodzielnie przygotowany filtr skutecznie uzdatni wodę do picia. Na wycieczkę w teren warto więc zawsze wziąć zapas węgla aktywnego!