K2-Vitum forte 75 μg, 60 kapsułek
- Suplement diety
- Witamina K2 MK-7 w oleju lnianym
- Wystarczy 1 kapsułka dziennie
K2-Vitum forte 75 μg
Suplement diety | Zawartość: 60 kapsułek
Tkanka kostna jest dynamiczną strukturą, która nieustannie podlega procesom przebudowy. Niektóre komórki kostne (osteoklasty) rozkładają tkankę kostną uwalniając wapń, a inne (osteoblasty) tworzą nową tkankę kostną poprzez wbudowywanie m.in. wapnia do kości. Ważne jest zachowanie równowagi pomiędzy tymi dwoma procesami, natomiast wraz z wiekiem następuje nasilenie procesu rozkładu tkanki kostnej. Zapewnienie równowagi metabolizmu kości jest możliwe poprzez uzupełnianie z dietą odpowiednich składników.
Witamina K pomaga w utrzymaniu zdrowych kości, ponieważ uczestniczy w procesie wbudowywania wapnia do tkanki kostnej. Preparat K2-Vitum forte 75 μg zawiera w swoim składzie witaminę K2 – menachinon-7 (MK-7). Ma to istotne znaczenie, ponieważ właśnie ta forma chemiczna witaminy K bierze udział w metabolizmie kostnym. Organizm człowieka nie jest w stanie samodzielnie syntetyzować witaminy K2, w związku z czym zapotrzebowanie na tą witaminę pokrywane jest głównie z dietą oraz w mniejszym stopniu dzięki syntezie prowadzonej przez bakterie jelitowe.
Produkt zawiera olej lniany o wysokiej zawartości kwasów tłuszczowych omega-3, do których należy kwas alfa-linolenowy (ALA). Kwas alfa-linolenowy pomaga w utrzymaniu prawidłowego poziomu cholesterolu we krwi. Korzystne działanie występuje w przypadku spożywania 2 g ALA dziennie.
Zastosowanie:
Preparat polecany jest osobom dorosłym w celu uzupełniania diety w witaminę K2.
Zalecane spożycie:
Dorośli – 1 kapsułka dziennie podczas posiłku. Nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Suplementy diety nie mogą być stosowane jako substytut (zamiennik) zróżnicowanej diety. Utrzymanie prawidłowego stanu zdrowia wymaga zrównoważonego odżywiania i prowadzenia zdrowego trybu życia.
UWAGA! W przypadku przyjmowania leków przeciwzakrzepowych należy przed zastosowaniem preparatu skonsultować się z lekarzem.
Składniki:
Olej tłoczony na zimno z nasion lnu (Linum usitatissimum), żelatyna (składnik otoczki), substancja utrzymująca wilgoć: glicerol, menachinon (witamina K2).
Dzienna porcja (1 kapsułka) zawiera:
75 μg witaminy K2 MK-7 (100% referencyjnej wartości spożycia) oraz 193 mg oleju z nasion lnu, w tym 97 mg kwasu alfa-linolenowego (omega-3).
Przechowywanie:
Przechowywać w temperaturze pokojowej, w suchym i ciemnym miejscu. Chronić przed światłem. Suplementy diety powinny być przechowywane w sposób niedostępny dla małych dzieci.
Czym jest witamina K2?
Witamina K, nazywana czasami „witaminą koagulacji”, należy do grypy witamin rozpuszczalnych w tłuszczach i obejmuje szereg związków, do których zaliczamy filochinon (witamina K1, syntezowana przez rośliny), menachinon (witamina K2, MK, syntetyzowana przez bakterie, produkty pochodzenia zwierzęcego, produkty fermentowane) oraz menadion (witamina K3, syntetyczny analog witaminy K). Za odkrycie i badania nad witaminą K w 1943 roku Carl Peter Henrik Dam i Edward Adelbert Doisy otrzymali nagrodę Nobla.Czy człowiek produkuje witaminę K2?
Tak, bakterie znajdujące się w przewodzie pokarmowym syntetyzują różne rodzaje witaminy K2, z których za najistotniejsze uważa się, formy MK-4 i MK-7. Postać K2 MK-7 jest bardziej aktywna niż postać K2 MK-4. Niestety bakteryjna synteza witaminy K2 jest niewielka i pokrywa tylko ok. 10% dziennego zapotrzebowania na witaminę K.Czy między witaminą K1 a K2 są różnice?
Mimo że biologiczna funkcja witaminy K1 i K2 jest taka sama, to występują między nimi różnice. Witamina K1 odgrywa głównie rolę w procesie krzepnięcia krwi, natomiast witamina K2 z racji działania obwodowego, bierze udział w metabolizmie np. tkanki kostnej.Czemu witamina K2 jest przyjacielem witaminy D?
Najnowsze badania wykazują synergistyczny wpływ witaminy K2 i D na niektóre procesy metaboliczne m.in. na budowę tkanki kostnej. Mechanizm działania witaminy K2 związany jest ze zwiększeniem mineralizacji kośćca oraz zmniejszeniem resorpcji tkanki kostnej poprzez hamowanie aktywności osteoklastów (komórki kościogubne). Obie witaminy, ściśle współpracują ze sobą w tworzeniu kości i mają wpływ na gospodarkę wapniową.Jak witamina K2 działa na naczynia krwionośne?
W przeciwieństwie do witaminy K1, witamina K2 wykazuje pozytywny wpływ na układ sercowo-naczyniowy, hamując proces zwapnienia ścian naczyń krwionośnych. Główną rolę w procesie kalcyfikacji odgrywają komórki mięśniówki gładkiej naczyń krwionośnych, które odpowiadają za produkcję zależnego od witaminy K2 białka MGP. Wspomniane białko hamuje procesy zwapnienia, a badania pokazały, że jego genetyczna eliminacja prowadzi do kalcyfikacji tkanek miękkich, w tym naczyń krwionośnych.Co witamina K2 ma wspólnego z „paradoksem wapnia”?
Niedobór witaminy K2 może odpowiadać za tzw. „paradoks wapniowy”, czyli brak wapnia w kościach i jego magazynowanie w ścianie naczynia. Bez witaminy K2 nasz organizm, zamiast magazynować wapń w kościach, kieruje go do tętnic i przyczynia się tym samym do zwapnienia tętnic, oraz powstawania chorób takich jak osteoporoza czy miażdżyca.Źródła:
1. Witamina K a kalcyfikacja naczyń krwionośnych. Choroby Serca i Naczyń 2015, tom 12, nr 3, 165–171.
2. Rola witaminy K2 w metabolizmie kości i innych procesach patofizjologicznych — znaczenie profilaktyczne i terapeutyczne. Forum Reumatol. 2018, tom 4, nr 2, 71–86.
3. Plejotropowe działanie witamin D i K. Pediatr Med Rodz 2015, 11 (4), p. 374–381
4. Something more to say about calcium homeostasis: the role of vitamin K2 in vascular calcification and osteoporosis. Eur Rev Med Pharmacol Sci. 2013 Sep;17(18):2433-40.