Omega-Vitum 3-6-9, kwasy omega, 60 kapsułek
- Suplement diety
- Wysoka zawartość kwasów omega 3-6-9
- Naturalny skład bez zbędnych dodatków
- Zawiera wyłącznie kwasy tłuszczowe pochodzenia roślinnego
Omega-Vitum 3-6-9
Suplement diety | Zawartość: 60 kapsułek
Suplement diety OMEGA-Vitum 369 charakteryzuje się wysoką zawartością tłuszczów nienasyconych, do których należą tłuszcze wielonienasycone z rodziny omega-3 i omega-6 oraz tłuszcze jednonienasycone z rodziny omega-9. Kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6 należą do Niezbędnych Nienasyconych Kwasów Tłuszczowych (NNKT), które nie są wytwarzane przez nasz organizm i dlatego powinny być dostarczane wraz z pożywieniem. Zastępowanie w diecie tłuszczów nasyconych tłuszczami nienasyconymi pomaga w utrzymaniu prawidłowego poziomu cholesterolu we krwi [jedno- i wielonienasycone kwasy tłuszczowe są tłuszczami nienasyconymi].
Zastosowanie:
Preparat uzupełnia dietę w wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6 oraz jednonienasycone kwasy tłuszczowe omega-9. Polecany jest osobom chcącym utrzymać prawidłowy poziom cholesterolu we krwi.
Składniki:
Olej tłoczony na zimno z nasion lnu (Linum usitatissimum), żelatyna (składnik otoczki), olej z pestek dzikiej róży (Rosa canina), substancja utrzymująca wilgoć: glicerol, octan DL-alfa-tokoferylu, olej z miąższu owoców rokitnika zwyczajnego (Hippophae rhamnoides).
Dzienna porcja (1 kapsułka) zawiera:
- kwasy tłuszczowe nienasycone – 444 mg, w tym:
- kwasy tłuszczowe wielonienasycone – 341 mg, z czego:
- kwas alfa-linolenowy (omega-3) – 98 mg
- kwas linolowy (omega-6) – 243 mg
- kwasy tłuszczowe jednonienasycone – 103 mg, z czego:
- kwas oleinowy (omega-9) – 97 mg
- witamina E – 6 mg (50%*)
Dzienna porcja (2 kapsułki) zawiera:
- kwasy tłuszczowe nienasycone – 889 mg, w tym:
- kwasy tłuszczowe wielonienasycone – 682 mg, z czego:
- kwas alfa-linolenowy (omega-3) – 196 mg
- kwas linolowy (omega-6) – 486 mg
- kwasy tłuszczowe jednonienasycone – 207 mg, z czego:
- kwas oleinowy (omega-9) – 194 mg
- witamina E – 12 mg (100%*)
* % referencyjnej wartości spożycia
Zalecane spożycie:
- dorośli – 2 kapsułki dziennie w trakcie posiłku
- dzieci powyżej 6. roku życia – 1 kapsułka dziennie w trakcie posiłku.
Nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Suplementy diety nie mogą być stosowane jako substytut (zamiennik) zróżnicowanej diety. Utrzymanie prawidłowego stanu zdrowia wymaga zrównoważonego odżywiania i prowadzenia zdrowego trybu życia.
Przechowywanie:
Przechowywać w temp. pokojowej, w suchym i ciemnym miejscu. Suplementy diety powinny być przechowywane w sposób niedostępny dla małych dzieci.
Co to są kwasy omega 3-6-9?
Kwasy tłuszczowe omega-3, omega-6 i omega-9 zaliczane są do tzw. zdrowych tłuszczów, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu, których nie jesteśmy w stanie sami wytworzyć, za wyjątkiem małych ilości - omega 9. W przeciwieństwie do niekorzystnych dla zdrowia tłuszczów nasyconych, kwasy omega wykazują pozytywne działanie na nasz organizm, m.in.: regulują ciśnienie tętnicze, chronią serce, wpływając na prawidłową pracę układu nerwowego, będąc dla niego również materiałem budulcowym, wspierają układ odpornościowy oraz są pomocne w leczeniu alergicznych schorzeń skóry, jak chociażby AZS. Istotne znaczenie, dla naszego zdrowia ma nie tylko ilość dostarczanych kwasów omega, ale też proporcje pomiędzy nimi, w szczególności pomiędzy konkurującymi ze sobą kwasami omega-3 i omega-6.
Jaki jest prawidłowy stosunek omega 3-6-9?
Stosunek kwasów omega-3 do omega-6 powinien mieścić się w przedziale od 1:1 do 1:5-6, taki stosunek określany jest często mianem „złotej proporcji”. Badania potwierdziły, że stosunek kwasów tłuszczowych omega-6 do omega-3 niższy niż 5:1, odgrywa istotną rolę w prewencji chorób układu sercowo-naczyniowego1.
Dlaczego, prawidłowy stosunek kwasów omega jest tak ważny?
W wyniku przemian metabolicznych z omega-3 wytwarzane są związki o charakterze przeciwzapalnym, a z omega-6 związki o charakterze prozapalnym. Gdy w naszej diecie jest za dużo omega-6, to konkurują one z omega-3, zakłócając ich korzystne działanie. Niestety, dieta przeciętnego Polaka nie spełnia takich wymagań. Jemy dość dużo tłuszczów roślinnych będących źródłem omega-6, a za mało produktów bogatych w omega-3 i często ta proporcja wynosi u nas 10-12:1 a czasami nawet więcej. Kwasy omega-9 mają odmienne od omega-3 i omega-6 szlaki metaboliczne, ale ich odpowiednia ilość w stosunku do dwóch pozostałych jest również istotna, ze względu na ich rolę w prawidłowej budowie błon komórkowych. Omega-3 i omega-6 powodują wzrost przepuszczalności błon komórkowych a omega-9 zmniejszają ich przepuszczalność, dlatego potrzebujemy wszystkich rodzajów nienasyconych kwasów tłuszczowych w zrównoważonych proporcjach.
Co, jeśli stosunek omega-6 do omega-3 jest za wysoki?
Niezrównoważone spożycie w diecie kwasów omega-6 do omega-3 jest szkodliwe dla zdrowia człowieka i może nasilać procesy zapalne, a tym samym predysponować lub zaostrzać wiele chorób zapalnych. Wzrost zużycia kwasów tłuszczowych omega-6, zmienia wytwarzanie ważnych mediatorów i regulatorów stanu zapalnego oraz odpowiedzi immunologicznej w kierunku profilu prozapalnego, przyczyniając się do rozwoju chorób układu krążenia, cukrzyca, otyłość, reumatoidalne zapalenie stawów i innych2.
Omega-3, roślinne czy rybie?
Większości z nas, kwasy omega-3 od razu kojarzą się z rybami bogatymi w kwasy EPA i DHA i słusznie, ale pamiętajmy również, że znakomitym źródłem omega-3 są produkty pochodzenia roślinnego np. olej lniany, czy olej z dzikiej róży w których stwierdzono najwyższą zawartością kwasów tłuszczowych z rodziny omega-3 a szczególne miejsce zajmuje kwas alfa linolenowy – ALA. Kwas alfa linolenowy jest prekursorem dla pozostałych kwasów tłuszczowy z grupy omega-3 i przekształcany jest w naszym organizmie do pozostałych omega-3, wspomnianego już kwasu eikozapentaenowego-EPA i kwasu dokozaheksaenowego-DHA3,4.
Źródła:
1. Rola kwasów tłuszczowych n-3 oraz n-6 w prewencji chorób układu sercowo-naczyniowego Role of n-3 and n-6 unsaturated fatty acids in the prevention of cardiovascular diseases Choroby Serca i Naczyń 2015, tom 12, nr 3, 154–159
2. Health Implications of High Dietary Omega-6 Polyunsaturated Fatty Acids Journal of Nutrition and Metabolism 2012
3. Skład kwasów tłuszczowych olejów zalecanych w profilaktyce chorób cywilizacyjnych Fatty acid composition of oils recommended in the prevention of lifestyle diseases Probl Hig Epidemiol 2012, 93(4): 871-875
4. Alpha-Linolenic and Linoleic Fatty Acids in the Vegan Diet: Do They Require Dietary Reference Intake/Adequate Intake Special Consideration? Nutrients 2019, 11(10), 2365