
BLOG

Suplement diety | Zawartość: 60 kapsułek
Suplement diety OMEGA-Vitum 369 charakteryzuje się wysoką zawartością tłuszczów nienasyconych, do których należą tłuszcze wielonienasycone z rodziny omega-3 i omega-6 oraz tłuszcze jednonienasycone z rodziny omega-9. Kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6 należą do Niezbędnych Nienasyconych Kwasów Tłuszczowych (NNKT), które nie są wytwarzane przez nasz organizm i dlatego powinny być dostarczane wraz z pożywieniem. Zastępowanie w diecie tłuszczów nasyconych tłuszczami nienasyconymi pomaga w utrzymaniu prawidłowego poziomu cholesterolu we krwi [jedno- i wielonienasycone kwasy tłuszczowe są tłuszczami nienasyconymi].
Preparat uzupełnia dietę w wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6 oraz jednonienasycone kwasy tłuszczowe omega-9. Polecany jest osobom chcącym utrzymać prawidłowy poziom cholesterolu we krwi.
Olej tłoczony na zimno z nasion lnu (Linum usitatissimum), żelatyna (składnik otoczki), olej z pestek dzikiej róży (Rosa canina), substancja utrzymująca wilgoć: glicerol, octan DL-alfa-tokoferylu, olej z miąższu owoców rokitnika zwyczajnego (Hippophae rhamnoides).
* % referencyjnej wartości spożycia
Nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Suplementy diety nie mogą być stosowane jako substytut (zamiennik) zróżnicowanej diety. Utrzymanie prawidłowego stanu zdrowia wymaga zrównoważonego odżywiania i prowadzenia zdrowego trybu życia.
Przechowywać w temp. pokojowej, w suchym i ciemnym miejscu. Suplementy diety powinny być przechowywane w sposób niedostępny dla małych dzieci.
Kwasy tłuszczowe omega-3, omega-6 i omega-9 należą do grupy zdrowych tłuszczów, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Choć organizm samodzielnie wytwarza niewielkie ilości kwasów omega-9, pozostałe kwasy muszą być dostarczane z dietą.
Kwasy omega-3 i omega-6 mają korzystny wpływ na zdrowie, regulując ciśnienie tętnicze oraz wspierając serce i układ nerwowy. Odgrywają także kluczową rolę w budowie błon komórkowych i wsparciu układu odpornościowego. Odpowiednie proporcje tych kwasów są istotne, ponieważ kwasy omega-3 działają przeciwzapalnie, podczas gdy omega-6 mogą sprzyjać stanom zapalnym. Idealny stosunek omega-3 do omega-6 powinien wynosić od 1:1 do 1:5-6, co nazywa się "złotą proporcją". Badania potwierdzają, że niższy stosunek omega-6 do omega-3, poniżej 5:1, może mieć pozytywny wpływ na prewencję chorób układu sercowo-naczyniowego [1].
Współczesna dieta często prowadzi do zbyt wysokiego spożycia kwasów omega-6 w porównaniu do omega-3. Proporcje mogą wynosić 10-12:1, co zwiększa ryzyko stanów zapalnych i chorób, takich jak choroby serca, cukrzyca czy reumatoidalne zapalenie stawów [2]. Dlatego tak ważne jest, aby produkty spożywcze oraz suplementy diety zawierały odpowiednią ilość omega-3.
Kwasy omega-3 można pozyskać zarówno z ryb (EPA i DHA), jak i z roślin (kwas alfa-linolenowy – ALA), który jest prekursorem pozostałych kwasów omega-3. Produkty roślinne, takie jak olej lniany, są doskonałym źródłem ALA, co czyni je korzystnym wyborem dla wegetarian i wegan [3][4].
Suplementy diety zawierające równowagę kwasów omega-3, omega-6 i omega-9 mogą przynieść wiele korzyści zdrowotnych, wspierając układ sercowo-naczyniowy i zmniejszając ryzyko stanów zapalnych. Dlatego warto rozważyć ich wprowadzenie do codziennej diety.
Literatura:
[1] Rola kwasów tłuszczowych n-3 oraz n-6 w prewencji chorób układu sercowo-naczyniowego. Choroby Serca i Naczyń 2015, tom 12, nr 3, 154–159.
[2] Health Implications of High Dietary Omega-6 Polyunsaturated Fatty Acids. Journal of Nutrition and Metabolism 2012.
[3] Skład kwasów tłuszczowych olejów zalecanych w profilaktyce chorób cywilizacyjnych. Probl Hig Epidemiol 2012, 93(4): 871-875.
[4] Alpha-Linolenic and Linoleic Fatty Acids in the Vegan Diet: Do They Require Dietary Reference Intake/Adequate Intake Special Consideration? Nutrients 2019, 11(10), 2365.