IBESTERAP maślan sodu, 60 kapsułek
- Żywność specjalnego przeznaczenia medycznego
- Stopniowe uwalnianie maślanu sodu do 8 godzin po spożyciu
Ibesterap
Żywność specjalnego przeznaczenia medycznego | Zawartość: 60 kapsułek
IBESTERAP maślan to żywność specjalnego przeznaczenia medycznego w postaci kapsułek zawierających mikropeletki pokryte powłoką zapewniającą stopniowe uwalnianie maślanu sodu do 8 godzin po spożyciu. Zawarty w produkcie kwas masłowy (w formie maślanu sodu) zaliczany jest do grupy krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych i stanowi podstawowe źródło energii dla komórek nabłonka jelitowego. U ludzi powstaje w jelicie grubym w procesie fermentacji błonnika. Kwas masłowy obecny w świetle przewodu pokarmowego jest niezbędny do utrzymania prawidłowej homeostazy komórek błony śluzowej. Warunkuje ich prawidłowy metabolizm i proliferację, odpowiada za procesy naprawcze. Utrzymuje integralność bariery jelitowej. Wpływa również korzystnie na mikrobiom jelitowy stymulując wzrost flory saprofitycznej, a tym samym hamując rozwój innych patogenów.
Zastosowanie:
Preparat polecany jest osobom dorosłym i dzieciom powyżej 7go roku życia:Składniki:
Maślan sodu, hydroksypropylometyloceluloza (składnik otoczki), substancja wypełniająca: celuloza, substancja glazurująca: etyloceluloza.
Zalecane spożycie:
Dorośli: 1 kapsułka dwa razy dziennie, rano i wieczorem. Zaleca się stosować przez okres co najmniej 3 miesięcy.
Dzieci powyżej 7. roku życia: 1 kapsułka raz dziennie, najlepiej wieczorem. Zaleca się stosować przez okres co najmniej 6 tygodni.
Kapsułkę należy przyjmować w trakcie posiłku, połknąć w całości (bez rozgryzania i wysypywania zawartości), popijając wodą. W zależności od indywidualnego zapotrzebowania, lekarz może zalecić inne porcje preparatu do spożycia.
Dzienna porcja (1 kapsułka) zawiera:
Dzienna porcja (2 kapsułki) zawiera:
Przechowywanie:
Przechowywać w temperaturze pokojowej, w suchym i ciemnym miejscu. Suplementy diety powinny być przechowywane w sposób niedostępny dla małych dzieci.
WAŻNE INFORMACJE!
Produkt należy przyjmować pod nadzorem lekarza. Produkt jest żywnością niekompletną. Nie stanowi wyłącznego źródła pożywienia. Produkt przeznaczony jest dla dzieci powyżej 7. roku życia oraz osób dorosłych. Produkt nie jest przeznaczony do stosowania pozajelitowego. Nie należy stosować preparatu w przypadku uczulenia (nadwrażliwości) na którykolwiek z jego składników oraz u osób z zaburzeniami połykania lub w przypadku, gdy połykanie kapsułek sprawia trudność. Produkt nie powinien być spożywany przez osoby niemające określonych chorób, zaburzeń lub schorzeń, których dotyczy zamierzone stosowanie produktu.
Czym jest kwas masłowy i maślan sodu?
Kwas masłowy jest krótkołańcuchowym kwasem tłuszczowym, który jest głównym składnikiem odżywczym kolonocytów, czyli komórek nabłonka jelit. Maślan sodu jest natomiast solą sodową tego kwasu. Naturalnie substancja ta powstaje u ludzi w jelicie grubym w efekcie fermentacji błonnika pokarmowego zachodzącej z udziałem bakterii fermentacyjnych. W przypadku wielu schorzeń układu pokarmowego dochodzi do obniżenia poziomu produkowanego w organizmie kwasu masłowego – taki stan można zauważyć np. u osób zmagających się z przewlekłymi zaparciami i biegunkami oraz z chorobami zapalnymi jelit (np. IBS). W ich przypadku przyjmowanie kwasu masłowego doustnie może wesprzeć jelita, w tym ich kondycję i funkcjonowanie, poprawiając tym samym komfort życia pacjenta.
Jak kwas masłowy działa na jelita przy IBS?
Kwas masłowy ma ważną rolę w przewodzie pokarmowym, odpowiadając za utrzymanie integralności bariery jelitowej. Obecność kwasu masłowego w świetle przewodu pokarmowego jest istotna, aby komórki błony śluzowej jelit mogły utrzymać homeostazę, bo substancja ta odgrywa ważną rolę w metabolizmie tych komórek i ich proliferacji, mając znaczenie dla procesów naprawczych. Pośrednio substancja ta ma również wpływ na stan odżywienia pacjentów zmagających się z problemami jelitowymi. Dodatkowo kwas masłowy jest ważny dla prawidłowego wzrostu i funkcjonowania mikroflory jelitowej, co również wspomaga ochronę przed patogenami.
Kiedy stosować maślan sodu?
Stosowanie kwasu masłowego jest wskazane nie tylko w przypadku pacjentów mających zespół jelita drażliwego IBS. Jest jednym z najskuteczniejszych składników wspomagających kondycję i funkcjonowanie jelit, więc jego zastosowań jest znacznie więcej. Substancja ta jest rekomendowana również w przypadku innych zaburzeń czynnościowych jelit, poza tym można ją stosować na nieswoiste choroby zapalne jelit. Może okazać się wsparciem również przy zaburzeniach mikroflory jelitowej (np. wynikających z antybiotykoterapii) oraz przy niedoborach pokarmowych związanych z niedostateczną podażą błonnika, poza tym można go stosować w przypadku stanów po zabiegach chirurgicznych obejmujących przewód pokarmowy. Przyjmowanie maślanu sodu na jelita dobrze omówić wcześniej z lekarzem, zwłaszcza jeśli ma być podawany dzieciom.
Jak długo można brać kwas masłowy?
Maślan sodu powinien być stosowany pod nadzorem lekarza i zgodnie z jego zaleceniami. Preparat Ibestrap maślan sodu jest żywnością specjalnego przeznaczenia, którą mogą stosować osoby dorosłe i dzieci w wieku powyżej 7. roku życia. Zawiera kwas masłowy w formie maślanu sodu w specjalnych mikropeletkach uwalniających substancję czynną w jelitach stopniowo, nawet do 8. godzin od spożycia. Suplementy diety z maślanem sodu powinny być przyjmowane w dawkach zgodnych z rekomendowanymi, poza tym istotny jest czas suplementacji. Preparat Ibestrap maślan sodu osoby dorosłe powinny przyjmować przez minimum 3 miesiące, a dzieci od 7. roku życia przez minimum 6 tygodni.