Olej z pestek winogron rafinowany, 500 ml
- Rafinowany
- Wysoka zawartość tłuszczów NNKT
- Doskonały do smażenia
- Polecany do diety śródziemnomorskiej
Olej z pestek winogron
Rafinowany | 500 ml
DOSKONAŁY DO SMAŻENIA
Olej z pestek winogron otrzymywany jest z nasion winogron i posiada delikatny smak. Jego zaletą jest, nieporównywalna z żadnym innym olejem, właściwość zachowania naturalnego smaku potraw na nim smażonych. W diecie śródziemnomorskiej jest powszechnie stosowany do sałatek, sosów a także do smażenia i duszenia.
Olej z pestek winogron charakteryzuje się wysoką zawartością tłuszczów nienasyconych, w tym tłuszczów wielonienasyconych (NNKT – Niezbędne Nienasycone Kwasy Tłuszczowe). Zastępowanie w diecie tłuszczów nasyconych tłuszczami nienasyconymi pomaga w utrzymaniu prawidłowego poziomu cholesterolu we krwi (jedno- i wielonienasycone kwasy tłuszczowe są tłuszczami nienasyconymi). Utrzymanie prawidłowego stanu zdrowia wymaga zrównoważonego odżywiania i prowadzenia zdrowego trybu życia.
Składniki:
Rafinowany olej z pestek winogron.
Wartość odżywcza w 100 ml:
- Wartość energetyczna (energia) – 3400 kJ/827 kcal
- Tłuszcz, w tym: – 92 g
- kwasy tłuszczowe nasycone – 11 g
- kwasy tłuszczowe jednonienasycone – 19 g
- kwasy tłuszczowe wielonienasycone – 62 g
- Węglowodany, w tym: – 0 g
- cukier – 0 g
- Białko – 0 g
- Sól – 0 g
- Omega-6 (kwas linolowy) – 62 g
- Omega-9 (kwas oleinowy) – 18 g
UWAGA! Może wytrącić się naturalny osad.
Przechowywanie:
Przechowywać w temperaturze pokojowej.
Olej z pestek winogron – bogactwo witaminy E
Winogrona oraz sok z tych owoców, a także olej z pestek winogron to jedne z najlepszych źródeł witaminy E. Zawartość tej witaminy w oleju z pestek winogron sięga niemal 8 mg/100 ml, co stanowi ponad trzykrotność dziennego zapotrzebowania. Sprawia to, że olej z pestek winogron znajduje zastosowanie szczególnie w kosmetyce, jako idealny preparat do nawilżania skóry i włosów. W jego składzie znajdziemy głównie nienasycone kwasy tłuszczowe, takie jak kwas linolowy (z rodziny omega-6), oleinowy (omega-9), palmitooleinowy (omega-7), alfa-linolenowy (omega-3) oraz nasycone kwasy tłuszczowe: palmitynowy i stearynowy. Olej z pestek winogron zawiera także związki organiczne o właściwościach antyoksydacyjnych: fenole (tokoferole) i sterole (kampesterol, beta-sitosterol i stigmasterol).
Wartość zdrowotna oleju z pestek winogron
Największa wartość zdrowotna oleju z pestek winogron związana jest z bardzo wysoką zawartością witaminy E, wspierającej układ nerwowy, obniżającej tzw. zły cholesterol oraz wspomagającej organizm w walce z wolnymi rodnikami. Poza tym znajdziemy w nim nieco witaminy A i B6 oraz minerałów, takich jak potas i wapń. Regularna suplementacja niewielkich ilości oleju z pestek winogron skutkuje lepszą kondycją naczyń krwionośnych, zdrowszym wyglądem i zwiększoną odpornością na stany zapalne oraz sezonowe infekcje. Niekorzystny stosunek omega-6 do omega-3 oraz wysoka zawartość kwasów omega-6 sprawiają jednak, że olej zaleca się spożywać w bardzo umiarkowanych ilościach – najlepiej przy diecie bogatej w kwasy tłuszczowe z grupy omega-3.
Olej z pestek winogron rafinowany
Olej z pestek winogron pozyskiwany jest na drodze tłoczenia pokruszonych pestek tych owoców. Olej z pestek winogron rafinowany, tworzony w procesie wyciskania na gorąco przy użyciu skomplikowanych procedur, to produkt o wysokiej wartości odżywczej, dużej przejrzystości oraz neutralnym smaku i aromacie. Dzięki procesowi rafinacji olej winogronowy, choć ma nieco słabszą jakość od niezwykle drogiego oleju nierafinowanego, jest produktem łatwym do przechowywania, o uniwersalnym w stosowaniu. Świetnie sprawdzi się zarówno w sałatkach i dipach, jak i produktach o zastosowaniu medycznym, kremach, maściach czy balsamach kosmetycznych.
Olej z pestek winogron jako dodatek w kuchni
Olej z pestek winogron doskonale sprawdza się jako dodatek do rozmaitych potraw – zwłaszcza zimnych surówek i sałatek oraz koktajli. Łagodny, delikatny smak i brak wyczuwalnej, charakterystycznej dla wielu innych olejów goryczki, cierpkości bądź wyraźnych dominujących aromatów sprawiają, że idealnie nadaje się do surowych i pieczonych warzyw, kasz i dań obiadowych, zimnych koktajli i marynat, a także do pieczywa. Z uwagi na bardzo dużą zawartość wielonienasyconych kwasów tłuszczowych niewskazane jest używanie oleju z pestek winogron do smażenia i pieczenia. Poddany bardzo wysokim temperaturom straci bowiem swoje największe walory zdrowotne i cenne właściwości. Z powodzeniem używać go możemy podczas obróbki cieplnej potraw (nieprzekraczającej 100°C).
Olej z pestek winogron – zastosowanie kosmetyczne
Olej z pestek winogron rafinowany doskonale sprawdza się jako produkt do nawilżania suchej skóry i odżywiania włosów. Duża zawartość witaminy E sprawia, że jest on świetnym składnikiem maści, kremów i maseczek, ale i doskonałym środkiem do bezpośredniego wcierania. Doskonale łagodzi dolegliwości skórne związane z utratą sprężystości i podrażnieniami, a także znacząco wygładza zmarszczki. Również w przypadku zmian trądzikowych wyjątkowe efekty przynosi stosowanie maści i balsamów, których głównym składnikiem jest olej z pestek winogron. Zastosowanie produktu wspomaga naturalne procesy naprawcze naskórka, wygasza stany zapalne i działa tonizująco. Regularne stosowanie oleju na skórę głowy i włosy zmiękcza je, nawilża i wygładza, a także dodaje im objętości i blasku.