Ashwagandha, 60 kapsułek
- Suplement diety
- Zawiera ekstrakt z korzenia Ashwagandhy standaryzowany na zawartość witanolidów
- Ma właściwości adaptogenne
- Polecany osobom dorosłym w stanach zwiększonego napięcia nerwowego i stresu
Ashwagandha
Suplement diety | Opakowanie: 60 kapsułek
Ashwagandha to preparat zawierający ekstrakt z korzenia Ashwagandhy standaryzowany na zawartość witanolidów. Ashwaganda jest również znana pod nazwami żeń-szenia indyjskiego czy witania ospała. Jest wykorzystywana od wieków w tradycyjnej medycynie ajurwedyjskiej ze względu na swoje wielokierunkowe pozytywne działanie na organizm. Ashwagandha ma m.in. właściwości adaptogenne, wspomaga pamięć i relaksację oraz dobre samopoczucie psychiczne i fizyczne. Ponadto przyczynia się do zwiększenia odporności organizmu na stres, łagodzi stany lękowe i poprawia jakość snu.
Zastosowanie:
Preparat polecany jest dla osób dorosłych w stanach zwiększonego napięcia nerwowego i stresu.
Zalecane spożycie:
Dorośli – 1 kapsułka dziennie. Nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia ciągu dnia. Suplementy diety nie mogą być stosowane jako substytut (zamiennik) zróżnicowanej diety. Utrzymanie prawidłowego stanu zdrowia wymaga zrównoważonego odżywiania i prowadzenia zdrowego trybu życia. UWAGA! Preparat nie powinien być spożywany w przypadku stosowania leków o działaniu uspokajającym, nasennym, przeciwpadaczkowym. Nie stosować u dzieci, kobiet w ciąży i w trakcie laktacji.
Składniki:
Substancja wypełniająca: celuloza, ekstrakt z korzenia Ashwagandhy (Withania somnifera) standaryzowany na min. 5% witanolidów, hydroksypropylometyloceluloza (składnik otoczki), substancja przeciwzbrylająca: sole magnezowe kwasów tłuszczowych, substancja przeciwzbrylająca: dwutlenek krzemu.
Dzienna porcja (1 kapsułka) zawiera:
149 mg ekstraktu z korzenia Ashwagandhy, w tym min. 7,49 mg witanolidów.Co to jest ashwagandha? – ciekawostki
Ashwagandha to jedno z najważniejszych ziół w medycynie ajuwerdyjskiej, która jest tradycyjną formą medycyny alternatywnej opartą na indyjskich zasadach naturalnego uzdrawiania. Ludzie używali ashwagandhy od tysięcy lat, aby złagodzić stres, zwiększyć poziom energii i poprawić koncentrację. „Ashwagandha” oznacza „zapach konia”, co odnosi się zarówno do zapachu zioła, jak i jego potencjalnej zdolności do zwiększania siły. Jej botaniczna nazwa to Withania somnifera jest również znana pod kilkoma innymi nazwami, w tym „żeń-szeń indyjski” czy „wiśnia zimowa”. Ekstrakt lub proszek z korzenia ashwagandhy znajdują zastosowanie w różnych dolegliwościach.
Czy ashwagandha pomoże mi złagodzić stres i niepokój?
Ashwagandha jest prawdopodobnie najbardziej znana ze swojej zdolności do łagodzenia stresu. Będąc adaptogenem pomaga organizmowi radzić sobie ze stresem, kontrolując uwalnianie mediatorów stresu obniżając poziom kortyzolu – ważnego hormonu stresu. Udowodniono korzystny wpływ ashwagandhy na redukcję stresu a jej przyjmowanie skutkuje zwiększoną tolerancją organizmu na napięcie nerwowe.
Czy ashwagandha pomoże mi spać?
Badania pokazują, że ashwagandha poprawia jakość snu i ułatwia zasypianie.
Jak ashwagandha może pomóc zwiększyć płodność u mężczyzn?
Badania wykazały, że Ashwagandha korzystnie wpływają na męską płodność zwiększając poziom testosteronu. Uczestnicy, którzy przyjmowali ashwagandhę mieli znacznie wyższe stężenie plemników, objętość nasienia i ruchliwość plemników. Zwiększa również koncentrację i ruchliwość plemników u mężczyzn z prawidłową liczbą plemników.
Jak ashwagandha może obniżyć poziom cukru we krwi?
Uważa się, że niektóre związki zawarte w ashwagandha, w tym witaferyną A, mają silne działanie przeciwcukrzycowe i mogą pobudzać komórki do pobierania glukozy z krwiobiegu.
Czy ashwagandha jest afrodyzjakiem?
Ashwagandha jest uważana za afrodyzjak i może być skuteczny w przypadku niskiego libido zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet, badania nie potwierdzają jego stosowania w przypadku zaburzeń erekcji.
Źródła:- Safety and clinical effectiveness of Withania Somnifera (Linn.) Dunal root in human ailments. Journal of Ethnopharmacology 2020.
- Ashwagandha and Kidney Transplant Rejection. Kidney Int Rep. 2020.
- Adaptogenic and Anxiolytic Effects of Ashwagandha Root Extract in Healthy Adults: A Double-blind, Randomized, Placebo-controlled Clinical Study. Cureus. 2019.
- An investigation into the stress-relieving and pharmacological actions of an ashwagandha (Withania somnifera) extract. Medicine (Baltimore). 2019.
- A Randomized, Double-Blind, Placebo-Controlled, Crossover Study Examining the Hormonal and Vitality Effects of Ashwagandha (Withania somnifera) in Aging, Overweight Males. Am J Mens Health. 2019.
- Withania somnifera (Indian ginseng) in male infertility: An evidence-based systematic review and meta-analysis. Phytomedicine. 2018.
- Hypoglycemic activity of withanolides and elicitated Withania somnifera. Phytochemistry. 2015.