DARMOWA DOSTAWA OD 99 ZŁ

darmowa dostawa od 99 zł

Olej kukurydziany – jakie ma właściwości i zastosowanie?

2023-04-12
Olej kukurydziany – jakie ma właściwości i zastosowanie?

Olej kukurydziany pozyskuje się z zarodków kukurydzy (Zea mays). Po raz pierwszy wyprodukowano go w 1889 roku, a produkcję na masową skalę rozpoczęto 20 lat później. Za największego producenta oleju kukurydzianego uznawane są Stany Zjednoczone, gdzie każdego roku powstaje on w ilości ok. 1,8 mln ton. Do jego cech szczególnych zaliczamy delikatny smak i złocisto-pomarańczowy kolor. Czym jeszcze wyróżnia się olej kukurydziany i jakie są jego właściwości?

Jakie składniki odżywcze znajdziemy w oleju kukurydzianym?

Olej kukurydziany tłoczony na zimno cechuje wysoka zawartość niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT). Zastępowanie tłuszczów nasyconych kwasami nienasyconymi sprzyja utrzymaniu prawidłowego poziomu cholesterolu we krwi – wpływa na to jednak nie tylko dieta, lecz również prowadzony tryb życia. W składzie oleju kukurydzianego dominują kwasy tłuszczowe wielonienasycone (59%, głównie linolowy) i jednonienasycone (24%, głównie oleinowy). Około 13% tłuszczu stanowią kwasy nasycone, głównie palmitynowy.

Jest to jeden z olejów roślinnych szczególnie bogatych w fitosterole (968 mg w 100 g), czyli substancje wykazujące szerokie działanie prozdrowotne, które między innymi obniżają poziom cholesterolu we krwi. Spośród wszystkich fitosteroli w oleju kukurydzianym znajduje się najwięcej beta-sitosterolu (63-70%).

W oleju kukurydzianym znajdziemy również witaminę E i niewielkie ilości witaminy K. W składzie oleju z zarodków kukurydzy nie brakuje tokoferoli (substancje o aktywności witaminy E), które chronią tłuszcz przed jełczeniem i utlenianiem oraz mają działanie antyoksydacyjne. Najpowszechniej występującym tokoferolem w oleju kukurydzianym jest gamma-tokoferol (68-89%). Za właściwości antyoksydacyjne tłuszczu odpowiada również ubichinon (koenzym Q10).

Olej kukurydziany tłoczony na zimno – właściwości

Olej z zarodków kukurydzy warto wprowadzić do diety szczególnie wtedy, gdy zależy nam na obniżeniu poziomu cholesterolu we krwi i zadbaniu o układ sercowo-naczyniowy. Zawarte w nim składniki pełnią również rolę antyoksydantów, które wykazują zdolność do neutralizowania wolnych rodników.

Olej kukurydziany:

  • obniża poziom cholesterolu we krwi, a tym samym zmniejsza ryzyko miażdżycy i zawałów serca (dzięki zawartości kwasów NNKT i fitosteroli),
  • dzięki obniżaniu cholesterolu LDL korzystnie wpływa na stosunek HDL do LDL,
  • może obniżać stężenie trójglicerydów we krwi,
  • wykazuje właściwości antyoksydacyjne (dzięki tokoferolom i koenzymowi Q10).

Warto zauważyć, że wspomniane właściwości przypisuje się olejowi kukurydzianemu tłoczonemu na zimno, czyli nierafinowanemu. W procesie rafinacji dochodzi bowiem do częściowej utraty cennych składników odżywczych, co ma również wpływ na właściwości tłuszczu. Jeśli więc zależy Ci na korzyściach prozdrowotnych, wybierz olej kukurydziany tłoczony na zimno.

Czy na oleju nierafinowanym można smażyć?

Choć rośnie wiedza na temat różnicy między olejami rafinowanymi i nierafinowanymi, nadal zdarzają się osoby, które stosują oleje tłoczone na zimno do smażenia. To błąd, gdyż taki olej nie nadaje się do podgrzewania ani smażenia i może być stosowany wyłącznie do dań przygotowanych na zimno, takich jak sałatki, surówki, dipy czy majonezy.

Wynika to z faktu, iż oleje nierafinowane mają znacznie niższą temperaturę dymienia, a przy tym zawierają wolne kwasy tłuszczowe, które pod wpływem wysokiej temperatury mogą powodować powstawanie niekorzystnych dla zdrowia substancji, takich jak wodorotlenki i nadtlenki lipidowe, aldehydy, ketony i kwasy. Pod wpływem temperatury dochodzi również do częściowej utraty cennych składników odżywczych, dlatego – jak sama nazwa wskazuje – olej kukurydziany tłoczony na zimno spożywamy zawsze… na zimno.

Jaki olej kukurydziany wybrać?

Jeśli zależy Ci na tłuszczu bogatym w składniki odżywcze, sięgnij po olej kukurydziany Oleofarm. Jest to produkt nierafinowany, z pierwszego tłoczenia virgin, który wyróżnia się wysoką zawartością niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT). W 100 ml oleju kukurydzianego Oleofarm znajduje się 825 kcal, 12 g kwasów tłuszczowych nasyconych, 31 g kwasów tłuszczowych jednonienasyconych i 49 g kwasów tłuszczowych wielonienasyconych. Nasz olej kukurydziany zawiera również 48 g kwasu linolowego (omega-6) i 30 g kwasu oleinowego (omega-9) w 100 ml produktu. Olej ten wyróżnia się delikatnym smakiem, dzięki czemu świetnie nadaje się do sałatek, surówek, sosów na zimno i innych niepodgrzewanych potraw.

Czym charakteryzuje się olej z pierwszego tłoczenia?

Określenie „z pierwszego tłoczenia” odnosi się do sposobu produkcji oleju. Taki produkt poddawany jest działaniu prasy tylko raz, a następnie rozlewany do ciemnych butelek. W ten sposób możliwe jest zachowanie cennych składników i właściwości tłuszczu. Cechą szczególną oleju z pierwszego tłoczenia jest naturalny osad na dnie butelki, który świadczy o tym, że tłuszcz nie był oczyszczany.

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2023

Polecane

pixel