DARMOWA DOSTAWA OD 99 ZŁ

darmowa dostawa od 99 zł

Odwodnienie - dlaczego?

2016-05-23
Odwodnienie - dlaczego?

Do odwodnienia organizmu może dojść z wielu powodów i są na nie narażone zarówno dzieci jak i dorośli. Najczęstszymi przyczynami odwodnienia są biegunka i wymioty, gorączka oraz duża aktywność fizyczna i potliwość. Ponadto do odwodnienia może dojść także wtedy, gdy w naszej diecie jest zbyt dużo soli, kofeiny i alkoholu. Dlatego warto pamiętać, by codziennie przyjmować płyny ? wodę, herbatę czy soki. Warto pamiętać, że woda znajduje się także w pokarmach, które spożywamy.

Jak uniknąć odwodnienia organizmu?

Każdego dnia nasz organizm traci wodę przez pot, wydalanie oraz parowanie przez skórę. Każdego dnia należy uzupełniać płyny, przy czym nie musi to być tylko woda - zalecane jest by płyny były różnorodne. Zalecenia EFSA (Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności) są różne dla różnych grup wiekowych i wynoszą odpowiednio:

  • niemowlęta 0-6 miesięcy ? 680 ml/dzień lub 100-190 ml/ kg m.c (mleko matki/ mleko modyfikowane),
  • niemowlęta 6-12 miesięcy ? 0,8-1,0 l/ dzień (mleko matki/ mleko modyfikowane oraz odpowiednie pokarmy i napoje),
  • dzieci 1-2 lata ? 1,1-1,2 l/ dzień,
  • dzieci 2-3 lata ? 1,3 l/ dzień
  • dzieci 4-8 lat ? 1,6 l/ dzień,
  • młodzież 9-13 lat: chłopcy 2,1 l/dzień, dziewczęta 1,9 l/ dzień,
  • młodzież 14-18 lat: chłopcy 2,5 l/dzień, dziewczęta 2,0 l/ dzień
  • dorośli ? mężczyźni 2,5 l/ dzień, kobiety 2,0 l/ dzień

Równowaga wodno-elektrolitowa

Organizm człowieka w około 56% składa się z wody, znajdującej się zarówno we wnętrzu komórek jak i poza nimi. Woda jest niezbędna do życia, gdyż stwarza odpowiednie środowisko dla wielu reakcji chemicznych regulujących funkcjonowanie całego organizmu. Jest ona także nośnikiem dla wielu substancji aktywnych.

Kiedy organizm jest odwodniony?

Odwodnienie to stan organizmu, kiedy zawartość wody w nim spada poniżej wartości, która jest niezbędna do jego prawidłowego funkcjonowania. Przyjmuje się, że obniżenie zawartości wody w organizmie nawet o 1% masy ciała to stan odwodnienia. Utrata wody równa 3% wartości masy ciała może być niebezpieczna dla funkcjonowania organizmu i może zaburzyć pracę układu pokarmowego, nerwowego, krążenia, wydalniczego i mięśniowego. Na odwodnienie najbardziej narażone są dzieci oraz osoby starsze.

Jak poznać, że organizm jest odwodniony?

Do najczęstszych i zauważalnych objawów odwodnienia należą:

  • duże pragnienie,
  • utrata sprężystości i elastyczności skóry,
  • suchość w ustach oraz brak śliny, suche i popękane wargi,
  • skąpe łzawienie podczas płaczu u dzieci,
  • skąpe oddawanie moczu o ciemno żółtej barwie a nawet bezmocz,
  • zapadnięte oczy i policzki, a u niemowląt zapadnięte ciemiączko,
  • brak apetytu i wzdęty brzuch,
  • podwyższona temperatura ciała,
  • osłabienie i omdlenia,
  • przyspieszona praca serca,
  • bóle i zawroty głowy, zaburzenia widzenia,
  • nudności, a niekiedy wymioty,
  • przyśpieszony oddech,
  • senność.

Jak postępować w trakcie odwodnienia?

W stanach odwodnienia, niezależnie od ich przyczyny, zaburzeniom ulega równowaga wodno-elektrolitowa organizmu. Ze względu na znaczenie wody dla organizmu, każde zaburzenie tej równowagi może być niebezpieczne dla zdrowia i życia. Mając to na uwadze, opracowano metodę nawadniania, której podstawą jest płyn uzupełniający dietę we właściwe jony, odpowiedzialne za mechanizmy regulujące bilans wody.

W zależności od wieku osoby, u której wystąpiło obniżenie zawartości wody w organizmie oraz od stopnia odwodnienia należy wybrać odpowiednie działania mające na celu uzupełnienie wody w organizmie. U niemowląt i małych dzieci, a także u osób starszych odwodnienia są szczególnie niebezpieczne i postępują w szybkim tempie. Gdy tylko zauważymy pierwsze objawy odwodnienia należy niezwłocznie podać płyny i skonsultować się z lekarzem, by ten ocenił, w jakim stopniu organizm jest odwodniony i by mógł dobrać skuteczną i bezpieczną terapię, która przywróci równowagę gospodarki wodno-elektrolitowej. Zanim dotrzemy do lekarza, osobie odwodnionej należy podać wodę lub preparat, który uzupełni niedobory płynów i elektrolitów.

Odwodnienie z powodu biegunki i wymiotów

Biegunka i wymioty mogą być spowodowane zatruciem pokarmowym lub infekcją układu pokarmowego, potocznie nazywaną grypą żołądkową lub ?jelitówką?. Infekcje układu pokarmowego najczęściej występują u dzieci i dorosłych w okresie jesienno-zimowym i są wywołane rotawirusami. Nie ma skutecznej metody by ochronić się przed nimi, gdyż do zakażenia dochodzi przez kontakt bezpośredni ? podanie ręki, kontakt z zakażonymi przedmiotami np. w środkach komunikacji miejskiej, urzędach, szkołach, przedszkolach czy żłobkach, a także drogą kropelkową przez kichanie lub kaszel. Warto pamiętać, że biegunka i wymioty mogą w bardzo szybkim czasie doprowadzić organizm do stanu odwodnienia.-

Odwodnienia na wyjazdach wakacyjnych

W okresie letnim zarówno dzieci jak i dorośli są narażeni na odwodnienia. Ich powodem mogą być zatrucia pokarmowe, wywołane:

  • zmienną florą bakteryjną w krajach egzotycznych,
  • zmianą jadłospisu na wyjazdach wakacyjnych,
  • spożywaniem nieumytych owoców i warzyw,
  • zmianą wody, zwłaszcza w krajach egzotycznych,
  • obfitym poceniem się w gorące dni.

Kiedy mówimy o biegunce u niemowląt?

O biegunce u niemowląt karmionych sztucznie i u dzieci możemy mówić wówczas, gdy oddają one 3 lub więcej płynnych stolców na dobę. U niemowląt karmionych piersią o biegunce mówimy wtedy, gdy oddają one 6 i więcej płynnych stolców na dobę. Stolec biegunkowy charakteryzuje się nieprawidłowo rzadką konsystencją, występowaniem w nim krwi, śluzu lub ropy. Ponadto infekcji towarzyszą takie objawy jak gorączka, ból brzucha i wymioty, a przy zakażeniu wirusem także nieżyt górnych dróg oddechowych.

Odwodnienie w trakcie aktywności fizycznej

Aktywność fizyczna odgrywa bardzo ważną rolę w profilaktyce wielu schorzeń. Warto jednak pamiętać, by ćwiczyć rozsądnie i nie doprowadzać do nadmiernego przeciążenia organizmu. Długotrwały i forsowny wysiłek fizyczny powoduje znaczną utratę wody z organizmu poprzez pot oraz parowanie. Dlatego do każdej aktywności fizycznej zabierajmy się z głową i butelką wody.

Co to jest Jonolit i w jakim celu się go stosuje?

Jonolit to dietetyczny środek spożywczy specjalnego przeznaczenia medycznego do postępowania dietetycznego w stanach odwodnienia organizmu, w trakcie biegunki i/lub wymiotów przeznaczony dla dzieci od 3-go roku życia i dorosłych. Jest preparatem nawadniającym o obniżonej osmolarności i zawartości sodu. Zaletą Jonolitu jest pyszny owocowy smak, który z pewnością posmakuje Twojemu dziec ku.

Jak działa Jonolit?

W skład Jonolitu wchodzi glukoza, sód, potas, chlorki i cytrynian. Te składniki w odpowiednich proporcjach są niezbędne do wyrównania poniesionych na skutek odwodnienia strat jonów w organizmie. Ponadto ich odpowiednie stężenie po obu stronach błon biologicznych pomaga wyrównać bilans wodny i zapobiega dalszej utracie wody.

Czy Jonolit jest bezpieczny?

Jonolit to preparat o składzie zgodnym z zaleceniami ESPGHAN*. Jego eksperci dostosowali recepturę płynu nawadniającego do warunków europejskich, gdzie czynniki wywołujące odwodnienia są inne niż w tych regionach świata, dla których WHO i UNICEF opracowały pierwotnie metodę nawadniania.

* European Society for Paediatric Gastroenterology, Hepatology and Nutrition

Jak dawkować Jonolit?

Produkt powinien być przyjmowany według wskazań lekarza i pod jego nadzorem. Dawki powinny być dostosowane do masy ciała osoby odwodnionej oraz stopnia odwodnienia organizmu.

Pokaż więcej wpisów z Maj 2016

Polecane

pixel