DARMOWA DOSTAWA OD 99 ZŁ

darmowa dostawa od 99 zł

Pielęgnacja skóry anti-aging przy użyciu kolagenu

2025-01-11
Pielęgnacja skóry anti-aging przy użyciu kolagenu

Starzenie jest naturalnym i nieuchronnym procesem, który obejmuje cały organizm. Zmiany najszybciej widoczne są jednak na skórze – w postaci zmarszczek i spadku elastyczności. Dużą rolę w tym procesie odgrywa kolagen, którego naturalna produkcja maleje wraz z wiekiem. W opóźnianiu procesów starzenia pomocna może być pielęgnacja przy użyciu kolagenu. Na czym to polega?

Czym jest kolagen?

Kolagen to podstawowe białko tkanki łącznej, które odpowiada m.in. za napięcie i jędrność skóry. Stanowi aż 30% wszystkich białek w organizmie ludzkim i pełni wiele ważnych funkcji, takich jak:

  • odnowa komórkowa w skórze,
  • utrzymywanie właściwego poziomu nawilżenia skóry,
  • ochrona narządów wewnętrznych,
  • ochrona przed drobnoustrojami i toksynami,
  • wsparcie we wchłanianiu składników mineralnych,
  • zwiększanie gęstości kości,
  • wsparcie tkanki chrzęstnej.

U młodego i zdrowego człowieka kolagen jest regularnie wymieniany i odbudowywany. Jednak z wiekiem jego naturalna produkcja spada – ten proces zaczyna się już w wieku 25 lat i całkowicie się zatrzymuje po 60. roku życia.

Na zakłócenie syntezy kolagenu mogą wpływać również inne czynniki, takie jak menopauza, zmiany hormonalne, intensywna aktywność fizyczna czy nadmierna ekspozycja na słońce.

Istnieje wiele rodzajów kolagenu, a w skórze i tkance podskórnej występuje przede wszystkim kolagen typu I, dlatego to właśnie ten typ znajduje zastosowanie w pielęgnacji anti-aging. Dopełnienie kolagenu typu I stanowi często kolagen typu III, który występuje w skórze właściwej, tkance łącznej i naczyniach krwionośnych.

Jakie są pierwsze objawy starzenia?

Skóra jest największym organem naszego ciała. Niedobór kolagenu wpływa na cały organizm, lecz najszybciej widoczny jest na skórze – pojawiają się pierwsze zmarszczki, a skóra traci młodzieńczą jędrność.

Pierwsze objawy starzenia:

  • ścieńczenie skóry – zmniejszenie grubości skóry jest skutkiem zaniku warstw żywych komórek naskórka oraz przewagi warstwy rogowej i korneocytów,
  • spadek jędrności skóry – jest to wynik zmniejszenia aktywności fibroblastów oraz spadku produkcji włókien kolagenowych i elastynowych,
  • spadek nawilżenia skóry – dochodzi do zwiększenia transepidermalnej (przeznaskórkowej) utraty wody oraz zaniku kwasu hialuronowego i płaszcza hydrolipidowego,
  • zaburzenia pigmentacji skóry – przebarwienia pojawiają się w związku z aktywacją melanocytów pod wpływem hormonów i innych czynników wewnętrznych.

Czy suplementacja kolagenu ma sens?

Jak zauważają Słupczyńska et al. (2023) „przez wiele lat uważano, że doustna suplementacja kolagenu w celu poprawy jakości skóry nie jest skuteczna – głównie ze względu na wielkość cząsteczki kolagenu i fakt, że jest on całkowicie trawiony w żołądku”. Doustne preparaty z kolagenem były więc stosowane przede wszystkim jako profilaktyka i wsparcie w leczeniu schorzeń w obrębie tkanki chrzęstno-stawowej. Badacze odnotowują jednak, że obecnie wiadomo, iż „związki kolagenu do suplementacji doustnej rozkładane są na peptydy poprzez hydrolizę enzymatyczną, tworząc cząsteczki o mniejszej masie cząsteczkowej, które są łatwiej wchłaniane i pojawiają się w krwiobiegu już godzinę po spożyciu, a następnie gromadzone są w skórze, tworząc biomacierz kolagenową”.

Coraz więcej badań wskazuje więc na skuteczność peptydów kolagenowych w poprawie stanu skóry. Peptydy kolagenowe występują w kolagenie hydrolizowanym, który jest poddawany procesowi hydrolizy z udziałem wody i enzymów. W efekcie cząsteczka kolagenu jest rozbijana na mniejsze peptydy, które są lepiej wchłaniane przez organizm.

Suplementacja hydrolizowanego kolagenu:

  • zwiększa produkcję kwasu hialuronowego w fibroblastach skóry,
  • zwiększa zawartość wody w warstwie rogowej naskórka i poprawia działanie bariery naskórkowej,
  • indukuje syntezę kolagenu na poziomie mRNA,
  • przyczynia się do wytwarzania silniejszych włókien kolagenowych.

W 2014 roku Proksch et al. przeprowadzili badanie sprawdzające skuteczność hydrolizatu kolagenu złożonego z peptydów kolagenowych na parametry biofizyczne skóry związane z procesami starzenia. Badanie było prowadzone przez 8 tygodni wśród 69 kobiet w wieku 35-55 lat. Pod koniec badania elastyczność skóry w grupach dawkowania hydrolizatu kolagenu wykazała statystycznie istotną poprawę w porównaniu z grupą placebo. Po 4 tygodniach leczenia uzupełniającego stwierdzono istotnie wyższy poziom elastyczności skóry u starszych kobiet, co potwierdza skuteczność suplementacji kolagenu, zwłaszcza po 40. roku życia.

Pielęgnacja anti-aging – jaki kolagen wybrać?

Pielęgnacja przeciwstarzeniowa bardzo często kojarzy się ze stosowaniem różnego rodzaju kremów i kosmetyków. Warto jednak pamiętać, że ze względu na wysoką masę cząsteczkową kolagen nie wchłania się przez skórę, dlatego kremy działają wyłącznie na powierzchni skóry, chroniąc ją przed czynnikami zewnętrznymi.

Jeśli chcesz zadziałać na skórę od wewnątrz, wybierz kolagen do picia z hydrolizowanym kolagenem. Collatris Beauty SHOT to suplement diety w formie płynnej polecany szczególnie kobietom po 30. roku życia. Preparat w postaci wygodnego shota zawiera 13 000 mg kolagenu w formie peptydów pozyskanych z kolagenu typu I i III. Formuła została dodatkowo wzbogacona o witaminy (A, C, E i z grupy B) i minerały (cynk, miedź), które wspierają kondycję skóry, włosów i paznokci. Wystarczy 1 fiolka dziennie – bez konieczności rozcieńczania.

Polecane

Collatris Beauty SHOT 13000 mg, 25ml

Collatris Beauty SHOT 13000 mg, 25ml

6,99 zł brutto15798 pkt.
Zestaw 20 x Collatris Beauty SHOT 13000 mg

Zestaw 20 x Collatris Beauty SHOT 13000 mg

119,00 zł brutto315960 pkt.
pixel