W zgodzie z samą sobą
Menopauza jest etapem w życiu kobiety, w którym dochodzi do zatrzymania funkcjonowania jajników, a w konsekwencji do zakończenia okresu rozrodczego i miesiączkowania. Jest to zupełnie naturalny etap życia kobiety, który spotyka Panie najczęściej w okolicy 50 roku życia.
Czas pojawienia się menopauzy, jej długość oraz intensywność oznak zależy od wielu czynników: psychologicznych, środowiskowych oraz genetycznych. Zmniejszanie się ilości estrogenów ? żeńskich hormonów płciowych wytwarzanych przez jajniki, związane z typowymi oznakami menopauzy jest przyczyną wielu dolegliwości. Organizm przyzwyczajony do pewnego poziomu estrogenów nagle zaczyna ich otrzymywać mniej.
Przyczyną dolegliwości związanych z przekwitaniem są zaburzeni a hormonalne, a przede wszystkim obniżenie poziomu estrogenów w organizmie.
Typowymi objawami wywołanymi niedoborem estrogenów w organizmie są huśtawki nastrojów, zaburzenia snu, uczucie zmęczenia i znużenia, a także drażliwość. Ponadto niski poziom estrogenów w organizmie objawiać się może suchą skórą, a także pojawieniem się zmarszczek oraz zmniejszeniem się gęstości mineralnej kości. W tym trudnym dla kobiety okresie z pomocą mogą przyjść fitoestrogeny.
Suplementy diety oparte na roślinnych wyciągach mogą dostarczać substancji o budowie i właściwościach zbliżonych do estrogenów. Cieszą się one coraz większym zainteresowaniem wśród kobiet, które nie chcą stosować hormonalnej terapii zastępczej.
Lignany lniane to fitoestrogeny zawarte w nasionach lnu. Z uwagi na zdolność regulacji aktywności hormonów płciowych w organizmie, warto uzupełniać lignany lniane w okresie menopauzy.
Chmiel to pospolita roślina kojarzona przede wszystkim z przemysłem piwowarskim, która ma bardzo dużo zalet z punktu widzenia kobiety w okresie menopauzy. Szyszki chmielu pomagają łagodzić objawy klimakterium takie jak uderzenia gorąca, pocenie się oraz niepokój i drażliwość. Ponadto wykazują właściwości przeciwutleniające oraz pomagają chronić komórki przed stresem oksydacyjnym. Za właściwości chmielu odpowiada przede wszystkim 8-prenylnaryngenina (8-PN). 8-PN jest fitoestrogenem charakteryzującym się najwyższą aktywnością spośród wszystkich poznanych do tej pory fitoestrogenów.
* lignany lniane wspomagają gospodarkę hormonalną kobiet
** chmiel pomaga łagodzić uderzenia gorąca oraz pozwala osiąnąć dobrą jakość snu
*** chmiel i lignany lniane pomagają w ochronie komórek przed stresem oksydacyjnym
Utrzymanie prawidłowego stanu zdrowia wymaga zrównoważonego odżywiania i prowadzenia zdrowego trybu życia.