DARMOWA DOSTAWA OD 99 ZŁ

darmowa dostawa od 99 zł

Witamina D - czy latem należy ją suplementować?

2022-06-13
Witamina D - czy latem należy ją suplementować?

Aby dostarczyć swojemu organizmowi dzienną dawkę witaminy D, wystarczy przebywać 20 minut na słońcu – odkrywając 3/4 powierzchni ciała. Co to oznacza? Oznacza to, że w strefie klimatycznej, w jakiej znajduje się Polska, o odpowiedni poziom witaminy D jest bardzo trudno, nie tylko zimą, kiedy większość czasu spędzamy w pomieszczeniach zamkniętych, a słońce wyłania się zza chmur bardzo rzadko – również wiosną i jesienią, a także i latem, gdyż i te pory roku bywają chłodne.
Pogoda nawet latem bywa bardzo kapryśna, a my sami nie zawsze mamy możliwość skorzystania choćby z krótkiego spaceru. W naszej strefie klimatycznej przez większą część roku jesteśmy zmuszeni zakrywać ubraniami niemal całą powierzchnię skóry, a latem pokrywamy ją kremem z filtrem, który blokuje dostęp promieniowania UVB – potrzebnego do produkcji witaminy D. Dodatkowym czynnikiem stanowiącym barierę dla promieniowania ultrafioletowego, potrzebnego do syntezy witaminy D w skórze, są zanieczyszczenia powietrza, które są szczególnie uciążliwe na terenach miejskich. O ile zatem chcemy zachować zdrowie i dobre samopoczucie, jesteśmy zmuszeni do ciągłego suplementowania tej ważnej dla nas substancji.

Witamina D – suplementacja

Suplementacja witaminą D jest zdecydowanie najlepszą metodą zapobiegania lub leczenia krzywicy oraz innych schorzeń związanych z tkanką kostną. Zmniejsza ryzyko złamania kości u osób starszych, minimalizując jednocześnie ryzyko zgonu wskutek powikłań po kontuzji. Witamina D3 obniża też ryzyko złamań u osób aktywnie uprawiających sport.

Suplementacja witaminy D spowalnia procesy starzenia się i zmniejsza ryzyko zachorowania na raka – w szczególności jelita grubego. Chroni przed zachorowaniem na cukrzycę typu 2. Niedobór tej cennej substancji został ostatnio także powiązany ze zwiększeniem ryzyka infekcji wirusowych, w tym COVID-19.

Witamina D2

Ergokalcyferol, znany również jako witamina D2, to jedna z dwóch najczęściej wymienianych odmian witaminy D. Związek ten jest odpowiedzialny w naszym organizmie za prawidłową gospodarkę wapniowo-fosforanową. Efektem jego działania jest zwiększenie ilości wapnia wchłanianego przez jelita i nerki. Możemy dostarczyć ją sobie w postaci prowitaminy (ergosterol), wzbogacając naszą dietę w produkty roślinne, a także w grzyby. W ergokalcyferol zamienia się pod wpływem promieniowania UV.

Witamina D3

D3, inaczej cholekalcyferol, to druga z najczęściej przywoływanych odmian witaminy D. Znajdziemy ją w składzie drożdży, wątrobie, żółtku jaj, maśle, przetworach rybnych i w tranie. Co ważne, powstaje ona w organizmie ludzkim pod wpływem promieniowania ultrafioletowego, zamieniając się w aktywną biologicznie witaminę. Witamina D3 odgrywa w organizmie ważną rolę– umożliwia wchłanianie wapnia i fosforu w jelitach, przez co warunkuje prawidłową mineralizację kości.

Witamina D3 dla dorosłych, dzieci i osób starszych

Organizm każdego człowieka, niezależnie od jego wieku, ma zdolność do samodzielnego produkowania witaminy D3. Indywidualny poziom suplementacji witaminy D zależny jest od wieku, płci i wagi danej osoby. W Polsce, kraju o niewielkim nasłonecznieniu, suplementację powinni rozważyć wszyscy, bez wyjątku – zarówno dzieci, jak i dorośli oraz osoby starsze. Warto także skonsultować się w tej sprawie z lekarzem. Zleci on odpowiednie badanie diagnostyczne, które pozwoli precyzyjnie ustalić właściwą dawkę witaminy D dla konkretnego pacjenta. W przypadku, gdy rozpoznany zostanie niedobór witaminy D, koniecznie jest zastosowanie wyższej, leczniczej dawki tej substancji. Przyjmując suplementy zawierające witaminę D, pamiętajmy, że należy ona do grupy witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Aby zatem w ogóle mogła zadziałać, powinniśmy zażywać ją podczas posiłku zawierającego tłuszcz. Będziemy mieli wówczas pewność, że zostanie ona właściwie przyswojona i będzie mogła skutecznie działać. Na suplementację powinni postawić także wegetarianie, gdyż w taki sposób jest o wiele łatwiej zapewnić sobie odpowiednią podaż witaminy D.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2022

Polecane

pixel