Bądź zdrów, czyli dlaczego warto jeść i pić siemię lniane
Historia lnu jest bardzo długa i sięga wielu tysięcy lat wstecz. Ślady lnianych tkanin odnajdywane w Szwajcarii datowane są na 8000 lat p.n.e., ale istnieją dane świadczące o tym, że ta roślina była wykorzystywana przez człowieka znacznie wcześniej. Warto pamiętać, że len może być wykorzystywany w całości. Znaczenie mają nie tylko występujące w łodydze i znajdujące zastosowanie do produkcji tkanin włókna, ale również jadalne i mające prozdrowotne właściwości nasiona. O tym, że nasiona lnu były cenione od wieków, świadczy fakt, że stosowano je już w starożytności. Napary z siemienia chętnie przygotowywały również nasze babcie. Dziś wiele osób wraca do tego produktu i na nowo odkrywa jego walory.
Siemię lniane ma postać niewielkich, bocznie spłaszczonych nasion o brązowym lub złotym zabarwieniu. Jego wartościowy skład sprawia, że możemy mówić o prozdrowotnych i odżywczych właściwościach. W kuchni wykorzystywane jest nie tylko w Polsce, ale także w wielu innych krajach na świecie. Uprawę tej rośliny ceniono już wiele tysięcy lat temu w starożytnych Chinach, Egipcie i Babilonie. Współcześnie siemię lniane znów wraca do łask i stanowi obiekt wielu badań naukowych, które wskazują na korzystne oddziaływanie zawartych w nim składników na nasze zdrowie.
Siemię lniane – wartościowy skład i dobroczynne właściwości
Korzystny wpływ siemienia lnianego na zdrowie człowieka wynika między innymi z zawartych w nim lignanów, błonnika oraz wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Te małe ziarenka zawierają również wiele innych cennych składników. Zanim jednak przejdziemy do ich omówienia, przyjrzyjmy się trzem wyżej wymienionym.
O tym, dlaczego w diecie nie powinno zabraknąć błonnika, mówi się od dawna. Dlatego w tym miejscu ograniczymy się do wskazania, że jedna łyżka siemienia zawiera aż 3 g tego składnika, co stanowi około 10% zalecanej dziennej porcji i dlatego doskonale sprawdza się jako preparat na trawienie. Nasiona lnu są też bogatym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6. Ich pozytywny wpływ na nasze zdrowie polega między innymi na obniżaniu poziomu cholesterolu i zapobieganiu nadciśnieniu tętniczemu. Wpływają też pozytywnie na pracę mózgu, pamięć oraz redukują ryzyko zachorowania na nowotwory. Warto w tym miejscu zwrócić uwagę na korzystny stosunek kwasów omega-3 do kwasów omega-6 zawartych w nasionach lnu (4:1). Jest to o tyle istotne, że nasza dieta jest w kwasy omega-3 stosunkowo uboga. Jednym z najważniejszych wielonienasyconych kwasów tłuszczowych z rodziny omega-3 jest kwas alfa linolenowy (ALA), którego w 100 g siemienia lnianego występuje aż 22,49 g.
A dlaczego ważne są dla nas lignany? Okazuje się, że są to związki o udowodnionym działaniu antynowotworowym. Chronią między innymi przed rakiem piersi. Lignany są naturalnymi fitoestrogenami, które regulują poziom kobiecych hormonów i zaburzenia cyklu miesiączkowego oraz łagodzą objawy menopauzy. Stosowanie nasion lnu zalecał kobietom już Hipokrates.
Co jeszcze zawiera siemię lniane? Warto wspomnieć, że jest bogate w aminokwasy, witaminy z grupy B, witaminę C, E i K oraz sole mineralne, w tym: cynk, fosfor, potas, sód, wapń, magnez oraz żelazo.
Siemię lniane złote i brązowe – poznaj różnice
Uwadze osób, które już wcześniej interesowały się nasionami lnu i jego właściwościami, z pewnością nie uszło to, że w sprzedaży dostępne jest siemię lniane złote i siemię brązowe. Czym różni się jedno od drugiego?
Zawartość składników odżywczych w jednej i drugiej odmianie jest bardzo zbliżona. Istnieją jednak pewne subtelne różnice. Brązowe siemię lniane zawiera 44% oleju, z czego 59% stanowią kwasy omega-3. Jest też bogatym źródłem białka oraz lignanów. Liderem w jego uprawie jest Kanada, skąd brązowe nasiona eksportowane są do wielu innych krajów. W Polsce dostępne są w większości sklepów spożywczych w postaci zmielonej albo w całych ziarnach.
Złote nasiona lnu zawierają do 44% oleju, z czego 51% to kwasy omega-3. Ta odmiana, podobnie jak siemię brązowe, również jest bogatym źródłem białka i lignanów. Tych drugich mają około 7 razy więcej niż nasiona sezamu. Siemię lniane złote uprawia się między innymi w Stanach Zjednoczonych. W sprzedaży dostępne jest zazwyczaj w postaci pełnoziarnistej/ Można je kupić w sklepach ze zdrową żywnością.
Dlaczego warto pić olej lniany?
W kuchni warto stosować nie tylko siemię lniane, ale również produkowany z niego olej lniany. Należy podkreślić, że zawarte w nim składniki są zdecydowanie lepiej przyswajalne, niż te, które występują w całych ziarnach. Olej lniany cechuje się wysoką zawartością wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6. Wprowadzenie go do diety i zastąpienie nim kwasów nasyconych sprzyja utrzymaniu prawidłowego poziomu cholesterolu. Decydując się na włączenie oleju lnianego do menu, warto postawić na dobrej jakości produkt i pamiętać o jego właściwym przechowywaniu. LenVitol jest olejem tłoczonym na zimno polecanym ze względu na swój wartościowy skład w diecie dr Budwig. Jest to dieta lecznicza wysokotłuszczowa stosowana w profilaktyce oraz terapii chorób nowotworowych.
Siemię lniane złote oraz brązowe, a także olej lniany to wartościowe składniki diety, które korzystnie wpływają na nasze zdrowie oraz samopoczucie. Sprzyjają też utrzymaniu prawidłowej wagi ciała i poprawiają kondycję cery, włosów oraz paznokci. Dlatego warto pamiętać o nich podczas przygotowywania codziennych posiłków.